avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1682 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am intrat intr-un conflict cu un individ si mi-a smuls ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am intrat intr-un conflict cu un individ si mi-a smuls telefonul

Am intrat intr-un conflict cu un individ la magazin. La iesirea din magazin, individul a devenit violent. Am inceput sa-l filmez si mi-a smuls telefonul din mana. Mi l-a inapoiat dupa cateva secunde. Toata scena a fost filmata. Se incadreaza aceasta fapta la furt? Daca nu, unde si ce risca individul daca depun plangere?
Ultima modificare: Marți, 16 August 2022
adrian_adrian18, utilizator
Cel mai recent răspuns: Mihail Cazacioc , Consilier juridic 08:54, 23 August 2022
2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Interesanta speta, cred ca se poate retine art. 228 desi nu cred ca se va ajunge la o condamnare mai ales cu executare, depinde si de persoana in cauza daca e recidivista/cunoscuta cu fapte penale, ati putea depune plangere penala.
Ultima modificare: Miercuri, 17 August 2022
Lonapak, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Plangerea dvs nu va duce nicaieri. Nu e furt si nu e tâlhărie. Nu cu telefonul avea treaba ci cu faptul ca filmati.
Faptul ca v-a smuls telefonul nu a avut scopul de a-si insusi acel tel.
Ultima modificare: Sâmbătă, 20 August 2022
gi-jane2, moderator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da' ce scop a avut? De cand ai voie sa smulgi telefonul personal din mana unui alt om, pe baza a ce?
Exact asta mă întrebam. Eu am început să îl filmez pentru că devenea violent verbal.


Lonapak a scris:

Da' ce scop a avut? De cand ai voie sa smulgi telefonul personal din mana unui alt om, pe baza a ce?

3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu am zis ca e normal xe a facut, dupa cum nici ce a facut utilizatorul nu e normal, am scris doar ca nu e furt si nici talharie.

Lonapak a scris:

Da' ce scop a avut? De cand ai voie sa smulgi telefonul personal din mana unui alt om, pe baza a ce?

Alte discuții în legătură

Talharie emyll emyll baiatul meu a furat telefonul unui alt copil din mana si a fugit,mentionez ca nu la lovit pe celalat copil,dar baiatul meu cand ia luat telefonul copilului si ... (vezi toată discuția)
Redepunerea plangerii penale retrase anterior grobianu grobianu Va rog sa ma luminati si pe mine in urmatoarea problema! Un individ pe care l-am angajat sa-mi execute niste amenajari interioare mi-a facut o lucrare de tot ... (vezi toată discuția)
Furt sau talharie BanciuElena BanciuElena Buna seara! Fiul meu Dan, în varsta de 17 ani a fost batut intr-un parc pe 15 august 2016, în jurul orei pranzului de doi tineri de 16, respectiv 18 ani, la ... (vezi toată discuția)