Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am intrat intr-un conflict cu un individ si mi-a smuls ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am intrat intr-un conflict cu un individ si mi-a smuls telefonul

Am intrat intr-un conflict cu un individ la magazin. La iesirea din magazin, individul a devenit violent. Am inceput sa-l filmez si mi-a smuls telefonul din mana. Mi l-a inapoiat dupa cateva secunde. Toata scena a fost filmata. Se incadreaza aceasta fapta la furt? Daca nu, unde si ce risca individul daca depun plangere?
adrian_adrian18, utilizator
Interesanta speta, cred ca se poate retine art. 228 desi nu cred ca se va ajunge la o condamnare mai ales cu executare, depinde si de persoana in cauza daca e recidivista/cunoscuta cu fapte penale, ati putea depune plangere penala.
Lonapak, utilizator
Plangerea dvs nu va duce nicaieri. Nu e furt si nu e tâlhărie. Nu cu telefonul avea treaba ci cu faptul ca filmati.
Faptul ca v-a smuls telefonul nu a avut scopul de a-si insusi acel tel.
gi-jane2, moderator
Da' ce scop a avut? De cand ai voie sa smulgi telefonul personal din mana unui alt om, pe baza a ce?
Exact asta mă întrebam. Eu am început să îl filmez pentru că devenea violent verbal.

Lonapak a scris:

Da' ce scop a avut? De cand ai voie sa smulgi telefonul personal din mana unui alt om, pe baza a ce?

Nu am zis ca e normal xe a facut, dupa cum nici ce a facut utilizatorul nu e normal, am scris doar ca nu e furt si nici talharie.

Lonapak a scris:

Da' ce scop a avut? De cand ai voie sa smulgi telefonul personal din mana unui alt om, pe baza a ce?