Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, am un băiat din prima căsătorie și ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, am un băiat din prima căsătorie și soțul ...

Bună ziua , am un băiat, din.prima căsătorie, și soțul o fata, Avem în comun
pamint 2000 m, și o casa , unde locuim, dar este pe numele meu de fata, ( înainte de căsătorie) . Fata soțului are dreptul la casa? Și la pamint cit ?
Ce anume este dobândit anterior căsătoriei?
Și casa și terenul?
Doar casa?
Doar terenul?
Depinde de decesul fiecăruia. Dacă dvs decedați soțul va veni la moștenire în calitate de soț supraviețuitor, în concurs cu băiatul dvs. După decesul soțului, fata lui are dreptul să moștenească în calitate de fiică.
Doar casa este înainte de căsătorie