Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! Întrebare despre votul in asociatia de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! Întrebare despre votul in asociatia de proprietari

Buna ziua! Am urmatoare întrebare despre votul in asociatia de proprietari.
Legea 196/2018 actualizată la 2022, la art 49 spune:

Articolul 49
(3) Pentru adoptarea hotărârilor în adunarea generală a asociației de proprietari se au în vedere următoarele:
a) fiecare proprietar, membru al asociației, are dreptul la un vot pentru unitatea sa de proprietate imobiliară;
b) pentru hotărârile cu privire la stabilirea fondurilor pentru consolidare, reabilitare și modernizare, votul fiecărui proprietar, membru al asociației, are o pondere egală cu cota-parte indiviză din proprietatea comună;
c) ÎN SITUAȚIA ÎN CARE UN PROPRIETAR DEȚINE O COTĂ-PARTE INDIVIZĂ DE PĂRȚI COMUNE MAI MARE DE JUMĂTATE DIN TOTALUL COTELOR-PĂRȚI INDIVIZE DE PROPRIETATE COMUNĂ DIN CONDOMINIU, PONDEREA VOTURILOR DE CARE EL DISPUNE ESTE LIMITATĂ, FIIND EGALĂ CU SUMA PONDERII VOTURILOR CELORLALȚI PROPRIETARI;

Cum se face calculul voturilor in cazul punctuului c) ?
De pilda, 51 total proprietari dintre care 1 proprietar deține cota de spatii comune mai mare decât totalul celorlalti 50 de proprietari.

Punctul c) spune ca
50 proprietari cu cote mici = 50 voturi
si
1 proprietar cu cote majoritare = 50 voturi ("PONDEREA VOTURILOR …. e EGALĂ CU SUMA PONDERII VOTURILOR CELORLALȚI PROPRIETARI")

Rezultatul fiind
- fie votul UNICULUI proprietar va BATE intodeauna voturile RESTULUI de proprietari
- fie votul va fi PAR - și cum se ia hotărârea in acest caz?

In speta mea, la parterul blocului este un club de fitness care detine cota din spatiile comune mai mult decat totalul ceorlalti proprietari. Asta inseamna ca toate deciziile pot fi luate, de fapt de clubul de la parter, chiar daca toti ceilalti proprietari voteaza in sensul opus?
Va multumesc!
Tocmai ce ați explicat, nu poate avea niciodată mai mult de 50% din voturi, dacă toți ceilalți sunt contra.
Deci votul e egal si nu exista majoritate. Atunci hotararea nu se poate lua niciodata in favoarea majoritatii PROPRIETARILOR fiinte vii nu a cotelor de spatii comune.
Iar asta arata a abuz deja.
E posibila o asemenea prevedere?

latka a scris:

Tocmai ce ați explicat, nu poate avea niciodată mai mult de 50% din voturi, dacă toți ceilalți sunt contra.

IonIoanaAnca, utilizator
Tocmai ce ați citat acel articol, e posibil.

Buna dimineata! Va multumesc pentru raspuns!
Dat fiind ca votul este PAR (50-50), CUM SE MAI REZOLVA PROBLEMA PUSA IN DISCUTIE IN AG? Ce spune legea?

latka a scris:

Tocmai ce ați citat acel articol, e posibil.

Legea nu mai spune nimic în plus, de obicei are câștig de cauză cel cu limitarea de 50%, ori nu se strâng toți în tabăra adversa, ori cel puțin unul trece în tabăra cealaltă.