Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestare proces verbal neacordare prioritate pietoni
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestare proces verbal neacordare prioritate pietoni

Buna ziua. Mi s-a retinut carnetul de conducere si am primit amenda de 435 lei in termen de 15 zile(adica jumatate din 870) pe data de 9 august pe motiv ca nu am acordat prioritate pietonilor si in baza procesului verbal mi s-a eliberat o dovada cu drept de circulatie de 15 zile incepand cu data de 9 august pana la data de 24 august. De aici reiese ca ultima zi in care am drept de conducere este 23 august, corect? In procesul verbal scrie ca suspendarea exercitarii deptului de a conduce este de 60 de zile incepand cu data de 25 august Intrebarea mea este: Pot ataca procesul verbal cu sanse de rusita pe motiv ca dovada de circulatie este de 15 zile incepand cu data de 9 august iar agentul de politie mi-a suspendat carnetul pt 60 de zile incepand cu 25 august? Nu trebuia suspendat carnetul incepand cu data de 24 august? Pot sa contest cu sanse de reusita ca mi-a dat amenda de 435 lei cand trebuia sa imi dea jumatate din minim de plata pt neacordare de prioritate adica 400 lei din 800?( Am primit 6 puncte amenda a 145 lei 1 punct)
Este corect ceea ce spun? Pt neacordare de prioritate la pietoni carnetul se suspenda pt 60 de zile? Eu stiam ca se suspenda pt 30 de zile. Astept raspuns astazi daca ma poate ajuta cineva pt ca maine este ultima zi cand pot contesta la judecatorie procesul verbal. Multumesc
Ps: tin sa mentionez ca eu nu cred ca nu am acordat prioritate la pietoni dar din pacate nu am camera pe masina sa pot demonstra. Totodata este si prima data cand mi se retine permisul
Costinu, utilizator
Va pierdeți timpul, polițistul are dreptate. Nu aveți motive de contestare.

Mai bine vă pregătiți să vă reduceți pedeapsa la 40 de zile. Puteți face asta dând pina reușiți testul 13/15 și depunând cererea de reducere în primele 20 de zile de suspendare. Adică de pe 25 încolo.
În primul rând, ultima zi de contestare a p-v de contravenție este data de 25 august, deoarece termenul se calculează pe „zile libere„.
În al 2-lea rând, s-a modificat legea și acum neacordarea de prioritate se sancționează cu 60 de zile de suspendare a dreptului de a conduce.
În ultimul rând, nu prea aveți șanse de contestare, dar dacă se găsesc motive de nulitate ar fi șanse. Motivele de nulitate se referă la conținutul p-v, elementele obligatoriu de menționat cf. legii, de către agentul constatator etc.
Multumesc pt lamuriri. Totusi nu inteleg daca eu pot conduce si pe 24 august din moment ce in PV Agentul a scris ca suspendarea carnetului incepe din 25 august. Dovada de 15 zile incepe din 9 august pana la 24(asa scrie) adica inclusiv 23. Este o greseala aici sau nu? Multumesc

Adrian ALBU a scris:

În primul rând, ultima zi de contestare a p-v de contravenție este data de 25 august, deoarece termenul se calculează pe „zile libere„.
În al 2-lea rând, s-a modificat legea și acum neacordarea de prioritate se sancționează cu 60 de zile de suspendare a dreptului de a conduce.
În ultimul rând, nu prea aveți șanse de contestare, dar dacă se găsesc motive de nulitate ar fi șanse. Motivele de nulitate se referă la conținutul p-v, elementele obligatoriu de menționat cf. legii, de către agentul constatator etc.

Puteti conduce pe 24. 9+15=24, prima zi de suspendare 25.
pt neacordare de prioritate este 30 zile,probabil ati mai avut permisul suspendat in ultimele 6 luni,situatie in care nu puteti da reducere.