Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Important !Tatal are dreptul de a lua minorul de la ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Important !Tatal are dreptul de a lua minorul de la mine maine.Problema ...

Buna ziua.Tatal are dreptul de a lua minorul de la mine maine.Problema este ca minorul azi noapte a facut febra,vomita si tuse,astazi am fost la dr și este sub tratatament,copilul este febril,bu Am sunat tatal sa i zic ca copilul este bolnav si nu poate sa îl ia de data aceasta . Programul de vizitate este de doua ori pe săptămâna de sâmbătă pana duminica , neprecizând care sâmbătă din luna .. se poate întâmpla ceva dacă vine acum fiind abia in 2? Practic mai are 3 weekenduri in care ar putea sa îl ia . Poate sa îmi facă legal vreun rău ?
Nu are ce rau sa va faca,ii trimiteti mesaj pe mail sau whatsapp ca minorul.e bolnav anexati actele medicale si gata..
Asta am făcut deja dar el insista ca vine mâine sa o ia . O alta problema , mi-a făcut o procura sa pot pleca la bunica minorului in Italia , având in vedere situația ca nu vreau sa ii dau copilul bolnav in vizita , a zis ca anulează procura . Am vreo cale de izbânda in instanța ? Am cumpărat deja biletele de avion imediat ce mi-a făcut procura .
O sa vadă copilul și dacă e rău nu cred ca îl va lua.
Daca are febra e absurd sa îl ia.
Ii luați temperatura în fata lui.
va salut domnule avocat! am si eu o intrebare daca mama sa stabilit cu minorul in alta tara si nu imi respecta programul de vizita pe care il am cu minorul am vreo sansa de a o trage la raspundere? ve multumesc pentru un eventual raspuns.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

O sa vadă copilul și dacă e rău nu cred ca îl va lua.
Daca are febra e absurd sa îl ia.
Ii luați temperatura în fata lui.

Puteti depune o plângere penală.
Depinde ce scrie în hotărârea instantei.

Scris din București 2022