Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Dividendele din trimestrul IV al anului 2022.
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Dividendele din trimestrul IV al anului 2022.

Dividende din trimestrul IV al anului 2022 neputand fi distribuite inainte de 01 01 2023, cum se vor taxa in 2023 ,cu 5% sau 8% ,avand in vedere ca deja toate trei trimestre au fost repartizate pe baza situatiilor financiare interimare?
Pot exista 2 cote diferite ptr anul 2022-5% ptr. primele trei trimestre,repartizate in prealabil si 8% ptr tr IV repartizate dupa 01 01 2023?
george-neagu, moderator
de ce nu le repartizati acum ? nu e musai sa le si platiti . Impozitul va fi 5% platibil pana la 25.01.2023 . Le platiti cand aveti posbilitatea si in 2023 . Impozitul deja ar fi platit cu 5% .

Important e sa le repartizati si distribui in 2022.
Nu conteaza plata lor catre asociat.
este vorba de profitul trimestrului IV,care , evident,nu se stie inainte de inchiderea (cel putin provizorie ) a anului in curs (2022)..
Da pt TRIM IV 2022 pt ca repartizarea se va face dupa 01.01.2023 se va impozita cu 8% ....din pacate