Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Impozitul pe venitul din dividende
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Impozitul pe venitul din dividende

In situatia in care o societate distribuie integral dividendele aferente anului 2021 in anul 2022 si le plateste asociatilor in anul 2023, la 25.01.2023 impozitul pe dividende se calculeaza cu o cota de 5% sau cu cea de 8%?
Multumesc
george-neagu, moderator
D-nul Cornel Grama spune intr-un raspuns anterior ca se plateste 5% pt dividende distribuite in 2022, chiar daca sunt platite in 2023.
da asa e cum spune magiccom....se plateste 5% daca sunt distribuite in 2022 si se declara in D100 cel tarziu aferenta lunii decembrie 2022 ( cu termen de depunere 25.01.2023) .
Multumesc!