Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie

O doamna nascuta in apr.1954,30 de ani vechime,am nascut 3 copii.Cand poate iesi la pensie anticipata.Multumesc
Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2014 luna Ianuarie la virsta standard de pensionare de 59 ani si 9 luni daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 14 ani si 6 luni . Stagiul standard complet de cotizare este de 29 ani si 6 luni.

Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2009 luna Ianuarie la virsta de 54 ani si 9 luni daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 39 ani si 6 luni.

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2009 luna Ianuarie la virsta de 54 ani si 9 luni daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 29 ani si 6 luni.
1. Deoarece sunteti nascuta in aprilie 1954, varsta standard de pensionare este de 59 de ani si 9 luni, cu un stagiu complet de cotizare de 29 de ani si 6 luni.
2. Deoarece ati nascut 3 copii beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare cu un an, adica 58 de ani si 9 luni.
3. Asadar, puteti beneficia de:
- pensie pentru limita de varsta incepand cu Ianuarie 2013, respectiv la implinirea varstei de 58 ani si 9 luni;
- pensie anticipata partiala incepand cu Ianuarie 2009, respectiv la implinirea varstei de 54 ani si 9 luni.
4. Reducerea varstei de pensionare anticipata nu se cumuleaza si cu reducerea de un an pentru nasterea a 3 copii.
5. Sfatul meu este sa solicitati imediat pensia anticipata partiala deoarece in noua lege a pensiilor penalizarea va fi mai mare pentru o astfel de pensie.
Nu beneficiaza de pensie anticipata intrucat nu indeplineste conditia stagiului de cotizare .... intrucat a nascut si crescut 3 copii, beneficiaza de o reducere a varstei standard de pensionare cu 1 an. Astfel, varsta de pensionare este 58 ani si 9 luni.

Beneficiaza de pensie anticipata partiala incepand cu Ianuarie 2009, respectiv la implinirea varstei de 54 ani si 9 luni.