avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 594 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie

O doamna nascuta in apr.1954,30 de ani vechime,am nascut 3 copii.Cand poate iesi la pensie anticipata.Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:11, 19 Ianuarie 2010
Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2014 luna Ianuarie la virsta standard de pensionare de 59 ani si 9 luni daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 14 ani si 6 luni . Stagiul standard complet de cotizare este de 29 ani si 6 luni.

Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2009 luna Ianuarie la virsta de 54 ani si 9 luni daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 39 ani si 6 luni.

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2009 luna Ianuarie la virsta de 54 ani si 9 luni daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 29 ani si 6 luni.
1. Deoarece sunteti nascuta in aprilie 1954, varsta standard de pensionare este de 59 de ani si 9 luni, cu un stagiu complet de cotizare de 29 de ani si 6 luni.
2. Deoarece ati nascut 3 copii beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare cu un an, adica 58 de ani si 9 luni.
3. Asadar, puteti beneficia de:
- pensie pentru limita de varsta incepand cu Ianuarie 2013, respectiv la implinirea varstei de 58 ani si 9 luni;
- pensie anticipata partiala incepand cu Ianuarie 2009, respectiv la implinirea varstei de 54 ani si 9 luni.
4. Reducerea varstei de pensionare anticipata nu se cumuleaza si cu reducerea de un an pentru nasterea a 3 copii.
5. Sfatul meu este sa solicitati imediat pensia anticipata partiala deoarece in noua lege a pensiilor penalizarea va fi mai mare pentru o astfel de pensie.
Nu beneficiaza de pensie anticipata intrucat nu indeplineste conditia stagiului de cotizare .... intrucat a nascut si crescut 3 copii, beneficiaza de o reducere a varstei standard de pensionare cu 1 an. Astfel, varsta de pensionare este 58 ani si 9 luni.

Beneficiaza de pensie anticipata partiala incepand cu Ianuarie 2009, respectiv la implinirea varstei de 54 ani si 9 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot iesi la pensie? alinabad alinabad IN MAI IMPLINESC 55 DE ANI. AM 3 COPII. CEI DE LA CASA DE PENSII MI-AI-U CALCULAT VECHIMEA SI MI-AU SPUS CA AM 35 DE ANI SI 2 LUNI. CAND POT IESI LA PENSIE? (vezi toată discuția)
Iesire la pensie Dana_Burcea78 Dana_Burcea78 buna ziua,am o colega cu varsta de 58 ani si 8 luni,si vechime in munca de 33ani si 10 luni,in prezent beneficiaza de indemnizatie de somaj pana in luna ... (vezi toată discuția)
La ce varsta pot iesi anticipat la pensie ContSters127432 ContSters127432 Sunt nascut in 1955 ianuarie 19 Am 31 de ani si 7 luni cotizabili din care 11 ani si 7luni - grupa II 12ani si 6luni - grupa I. Va multumesc anticipat (vezi toată discuția)