avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 588 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pot iesi la pensie?

IN MAI IMPLINESC 55 DE ANI.
AM 3 COPII. CEI DE LA CASA DE PENSII MI-AI-U CALCULAT VECHIMEA SI MI-AU SPUS CA AM 35 DE ANI SI 2 LUNI. CAND POT IESI LA PENSIE?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:11, 8 Februarie 2009
Puteti beneficia de:
- Pensie pentru limita de varsta incepand cu Februarie 2014, respectiv la implinirea varstei de 59 ani si 9 luni;
- Pensie anticipata partiala incepand cu Februarie 2009, respectiv la implinirea varstei de 54 ani si 9 luni.

alinabad a scris:

IN MAI IMPLINESC 55 DE ANI.
AM 3 COPII. CEI DE LA CASA DE PENSII MI-AI-U CALCULAT VECHIMEA SI MI-AU SPUS CA AM 35 DE ANI SI 2 LUNI. CAND POT IESI LA PENSIE?

1. Pentru ca ati nascut si crescut 3 copii pana la varsta de 10 ani, beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare cu un an. Aceasta reducere nu se cumuleaza cu alte reduceri (activitate lucrata in grupe de munca sau in conditii deosebite sau speciale de munca).
2. Daca indepliniti conditiile de la pct. 1, puteti iesi la pensie pentru limita de varsta din ianuarie 2010.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

Imi cer scuze, am gresit la adunare: puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta din februarie 2013.
Ultima modificare: Duminică, 8 Februarie 2009
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2014 luna Februarie la virsta standard de pensionare de 59 ani si 9 luni daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 14 ani si 6 luni . Stagiul standard complet de cotizare este de 29 ani si 6 luni.

Intrucat ati nascut si crecut pana la 10 ani 34 sau mai multi copii si aveti stagiu complet de cotizare beneficiati de o reducere de 1 an a varstei standard de pensionare. Astfel, pentru a va pensiona pentru limita de varsta aveti : stagiul complet de cotizare este de 29 ani si 6 luni, iar varsta de pensionare de 58 ani si 9 luni pe care ii impliniti in anul 2013 luna februarie.
Beneficiati insa de pensie anticipata partial.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie Chitu Elisabeta Chitu Elisabeta O doamna nascuta in apr.1954,30 de ani vechime,am nascut 3 copii.Cand poate iesi la pensie anticipata.Multumesc (vezi toată discuția)
Cumul conditii speciale si ani crestere minori Ema10 Ema10 Buna ziua, Am o situatie un pic confuza privind decizia de pensionare si v-as ruga daca puteti sa imi dati un sfat. Am primit decizia de respingere a ... (vezi toată discuția)
Pensionare doinatautan doinatautan Sunt născută pe 16.05.1957 iar pe data de 22.03.2012 am făcut 35 de ani de muncă (lucrez din 22.03.1977). Am lucrat şi 7 ani compleţi în grupa II-a de ... (vezi toată discuția)