Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Transformare Cabinet Medical Indfividual in SRL
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Transformare Cabinet Medical Indfividual in SRL

Un Cabinet Medical Indfividual, are mai multe contracte de leasing pe diferite aparate medicale. Contractele de leasing sunt în ultime etape de plată.

Întrebare:
1.În cazul transformării în SRL, se poate introduce în capitalul social al acestuia, în momentul constituirii SRL-ului, aceste bunuri mobile?
2.Se poate introduce în capitalul social al acestuia, în momentul constituirii SRL-ului, numai valoarea achitată, din aceste bunuri mobile?
george-neagu, moderator
se aduc aport la capitalul social al SRL-ului la valoarea stabilita de un evaluator sau valoarea de piata .