Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatia de crestere a copilui - Anglia post Brexit
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatia de crestere a copilui - Anglia post Brexit

Buna,

(inca) o intrebare legata de indemnizatia de crestere a copilui pentru parintii care au lucrat in UK post Brexit.

Sotia va naste in Aprilie 2023. In ultimii 2 ani am locuit si lucrat in Anglia, dar am dori sa ne mutam in Romania inainte de nasterea copilului.
Care sunt conditiile pentru indemnizatia de crestere a copilui pentru Anglia dupa Brexit?
Stiu ca inainte era nevoie ca parintele sa fi lucrat 12 luni din ultimele 24, din care ultimele sa fie in Romania.
Am mai citit undeva ca legea e pentru tarile din EU, EEA si Elvetia. Asta inseamna ca UK inca se incadreaza, fiind in EEA?

Multumesc,
Alex
alex81290, utilizator