avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 637 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatia de crestere a copilui - Anglia post Brexit
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatia de crestere a copilui - Anglia post Brexit

Buna,

(inca) o intrebare legata de indemnizatia de crestere a copilui pentru parintii care au lucrat in UK post Brexit.

Sotia va naste in Aprilie 2023. In ultimii 2 ani am locuit si lucrat in Anglia, dar am dori sa ne mutam in Romania inainte de nasterea copilului.
Care sunt conditiile pentru indemnizatia de crestere a copilui pentru Anglia dupa Brexit?
Stiu ca inainte era nevoie ca parintele sa fi lucrat 12 luni din ultimele 24, din care ultimele sa fie in Romania.
Am mai citit undeva ca legea e pentru tarile din EU, EEA si Elvetia. Asta inseamna ca UK inca se incadreaza, fiind in EEA?

Multumesc,
Alex
Ultima modificare: Marți, 20 Septembrie 2022
alex81290, utilizator

Alte discuții în legătură

Uk 02alexas 02alexas Buna ziua, am dreptul la indemnizatie pt cresterea copilului daca am muncit inainte de nasterea copilului 1 luna in Romania si 3 ani in UK? Multumesc (vezi toată discuția)
Buna ziua va rog din suflet dacă mi ați putea răspunde . putem ... danielatudosiei93@gmail.com danielatudosiei93@gmail.com Buna ziua va rog din suflet dacă mi ați putea Răspunde . Putem beneficia de indemnizație creștere copil dacă soția a lucrat din Iunie 2019 pana in Iunie ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil job in strainatate Iandreeam Iandreeam Buna ziua! Exista urmatoarea situatie la care as avea nevoie de un raspuns, va rog! Am lucrat in UK pentru o perioada de aproximativ 5 ani (pana in martie 2022 ... (vezi toată discuția)