Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua! Sunt divorțată și am un copil. In luna ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua! Sunt divorțată și am un copil. In luna in care băiatul ...

Buna ziua!Sunt divorțată și am un copil.In luna in care băiatul meu a împlinit 14 ani, fostul soț a încetat să plătească pensia alimentara.Nu cunosc motivele, noi nu comunicam absolut deloc, din cauza faptului că este o persoana violenta.Doar pe copil îl sună o data la câteva luni.Intrebarea mea: in anumite condiții legale, plata pensiei alimentare se poate întrerupe la împlinirea vârstei de 14 ani a copilului?Dacă nu, ce ar trebui făcut, dpdv legal, pentru a-l determina să își onoreze obligațiile de părinte?Să merg la politie să fac plângere?Pot face asta după doar o luna de neplata sau să mai aștept?Menționez că nu comunicam deloc, este imposibil, din cauza faptului că este violent( telefonic, verbal) și jignitor, vorbind mereu doar in prezența actualei femei cu care este, pentru care și-a abandonat și familia.Mulțumesc!
Trebuie să mergeți la un executor judecătoresc și să solicitați începerea procedurii de executare silită asupra obligației de întreținere la care este obligat tatăl copilului.
Nu există nici o situație în care plata pensiei să înceteze motivat de împlinirea vârstei de 14 ani de către copil.
Daca are loc de munca sau bani în cont mergeti la executor.
Daca nu are asa ceva este mai complicat.
Ați putea merge la avocat ca sa vada cum sa faceți.
Fiecare avocat va gândi în felul sau.

Scris din București 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Mă scuzați, un executor judecătoresc îl găsesc la tribunal?De ce acte as avea nevoie, in afara de buletinul meu și de certificatul de divorț?Am nevoie cumva și de o copie de-a lui de buletin?Varianta cu executorul judecătoresc este singura opțiune?Îmi spunea cineva sa fac plângere la poliție...Îmi cer scuze, nu cunosc pașii necesari, as fi preferat sa nu ajungem aici..

Adrian ALBU a scris:

Trebuie să mergeți la un executor judecătoresc și să solicitați începerea procedurii de executare silită asupra obligației de întreținere la care este obligat tatăl copilului.
Nu există nici o situație în care plata pensiei să înceteze motivat de împlinirea vârstei de 14 ani de către copil.

Are loc de muncă dar in alta tara, care face parte din Comunitatea Europeană.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Daca are loc de munca sau bani în cont mergeti la executor.
Daca nu are asa ceva este mai complicat.
Ați putea merge la avocat ca sa vada cum sa faceți.
Fiecare avocat va gândi în felul sau.

Scris din București 2022

La executor trebuie să mergeți cu titlul executoriu (hotărârea judecătorească), buletinul dvs, datele debitorului obligației (fostul soț). Dacă are bunuri sau conturi bancare, se poate efectua executarea silită.
Nu trebuie să mergeți la instanța de judecată care a pronunțat hotărârea, ci trebuie să mergeți la oricare birou de executor judecătoresc din localitate (sau chiar din alte localități, dar în circumscripția aceleiași Curți de Apel).
Căutați pe internet un executor și veți găsi cu ușurință.