Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plata pierderi apa la bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plata pierderi apa la bloc

Plata pierderi apa la bloc. Daca nu locuiesc in apartamentul de la bloc si luna aceasta s-a afisat intretinerea care cuprinde si niste pierderi de apa, sunt obligata sa platesc aceste pierderi?? Nu mi se pare normal sa imi bage si mie aceste pierderi atata timp cat eu nu locuiesc in apartament. In apartament nu locuieste nimeni. Sunt zero persoane.
mari29, utilizator
Depinde cum se impart pierderile la bloc. Noi avem o hotarare ca apartamentele nelocuite sa nu plateasca pierderile.
Poate a trecut pe parti comune...
Este ilegal, din moment ce exista art. 82 din legea 196/2018 care spune ca aceste "pierderi" se impart, pe numar de persoane. Zero persoane => zero pierderi.
Secţiunea a 3-a Repartizarea cheltuielilor pe număr de persoane care locuiesc sau desfășoară activități în proprietăți individuale
Articolul 82
(1) Cheltuielile repartizate proporțional cu numărul de persoane reprezintă cheltuielile asociației pentru asigurarea serviciilor de utilități publice de care beneficiază persoanele care locuiesc sau desfășoară activități în mod curent în condominiu și care nu pot fi individualizate pe fiecare unitate de proprietate individuală în parte pe baza unor dispozitive de măsurare/înregistrare, fie datorită naturii și caracteristicilor anumitor servicii, fie din lipsa dispozitivelor de măsurare/înregistrare.
(2) Cheltuielile repartizate după numărul de persoane reprezintă cheltuielile asociației pentru: apă rece, caldă și canalizare; combustibil pentru prepararea apei calde de consum; energia electrică utilizată pentru funcționarea instalațiilor comune, inclusiv a ascensoarelor; colectarea deșeurilor menajere, vidanjare.
(3) Modul de repartizare a cheltuielilor prevăzute la alin. (1) se stabilește printr-un regulament aprobat de comitetul executiv al asociației de proprietari.

Apa consumata, considerata "pierdere" e nemasurabila la nivelul proprietatii individuale.
Am avut și eu această problemă, cu un apartamentul al părinților soției, unde locuim sporadic, vara. Era o factură de 150 lei, cam pentru un an, pe motiv că "așa a hotărât adunarea generală". I-am explicat președintelui că adunarea generală nu poate hotărî decât în limita legii, a înțeles, a promis "să nu mai facă", dar am plătit factura că era "mai mare daraua decât ocaua".

mari29 a scris:

Plata pierderi apa la bloc. Daca nu locuiesc in apartamentul de la bloc si luna aceasta s-a afisat intretinerea care cuprinde si niste pierderi de apa, sunt obligata sa platesc aceste pierderi?? Nu mi se pare normal sa imi bage si mie aceste pierderi atata timp cat eu nu locuiesc in apartament. In apartament nu locuieste nimeni. Sunt zero persoane.

(3) Modul de repartizare a cheltuielilor prevăzute la alin. (1) se stabilește printr-un regulament aprobat de comitetul executiv al asociației de proprietari.