Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Schimbare prenume
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Schimbare prenume

Buna. Am o mica nelamurire si sper ca ma puteti ajuta. In urma cu 8 ani m-am casatorit cu un cetatean roman, care intre timp a devenit DOAR cetatean norvegian. Si-a schimbat numele de familie in unul norvegian. Care sunt pasii in Romania, incat si eu sa dobandesc acelasi nume? (in certificatul de casatorie din Romania amandoi eram cetateni romani si amandoi purtam acelasi nume romanesc).
Buna ziua, intai ar trebui sa va hotarati daca vreti sa va schimbati prenumele, asa cum apare in titlul mesajului sau numele de familie, cum se intelege din cuprinsul mesajului.
ma scuzati pentru neintelegere. Numele de familie :)
nicoletarotaru92, utilizator
Daca sunteti cetateana norvegiana, va schimbati numele in Norvegia, veniti cu noul pasaport norvegian in Romania si cereti schimbarea numelui in evidenta populatiei din Romania.

Daca nu, e mult mai complicat.
Eu sunt doar cetatean roman cu drept de sedere in Norvegia. Pot face schimbarea de nume in Norvegia foarte usor. Avand in vedere ca la casatorie am luat numele sotului, se aplica aceiasi regula si acum. Cei de aici imi vor elibera un nou certificat de casatorie norvegian. Il pot schimba si pe cel romanesc pe baza celui norvegian ? si asa sa imi schimb si numele ?
Fiind doar cetatean roman, autoritatile norvegiene nu au dreptul sa va schimbe numele, putand doar face o sugestie catre autoritatile romane, sugestie care poate fi respinsa sumar.