avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 755 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, as vrea sa depun o sesizare la colegiul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, as vrea sa depun o sesizare la colegiul medicilor, ...

Buna ziua, as vrea sa depun o sesizare la colegiul medicilor, pentru ca am fost plimbat intre spitale,cu sotia mea in stare grava(pericardita) de la 2 noaptea pana la 9 dimineata fara nici un fel de ajutor desi avea nevoie de ajutor medical imediat. la ora 09 a fost internata in sfarsit la sfantul ion unde nu a primit nici un fel de tratament iar la ora 22-23 a murit. Va rog, va implor daca ma poate ajuta cineva. Multumesc!
Ultima modificare: Luni, 17 Octombrie 2022
Mihai1001, utilizator
Cel mai recent răspuns: Mihai1001 , utilizator 19:47, 22 Octombrie 2022
5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sesizarea la Colegiul Medicilor nu este obligatorie,e.o procedura care va poate face sa pierdeți mult timp.Puteti formula o plângere penala sau o acțiune civila în instanta pt daune morale,ținând cont de gravitatea faptei s ar impune o plângere penala .Contactați un av penalist,o plângere penala va dura dar e mai eficienta în cazul dvs..
Buna seara, va multumesc frumos!
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Eu cred ca un proces civil ar fi mai eficient.
O plângere penală este posibil sa se finalizeze fără rezultatul scontat.

Insa, cazul trebuie analizat în profunzime de avocatul de caz.
Noi v-am dat niște repere generale și atat.
Procesul este extrem de complicat si trebuie sa aveți avocat foarte bun ca să îl câștigați.
Este genul de proces care nu se castiga numai pentru motivul ca omul are dreptate.

Scris din București 2022
Ultima modificare: Luni, 17 Octombrie 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Și eu sunt adeptul.proceselor civile dar în cazul de fata e un prozatorii complex care trebuie administrat declarații,expertiza medico legala,acces la dosarul medical etc.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
În penal se poate dispune clasarea.
În civil se va judeca fara a fi necesar sa existe o infracţiune.

Alte discuții în legătură

Transfer pacient in stare critica de la spital privat la stat janteamarius janteamarius Buna seara, Va contactez referitor la o intrebare pe care o am,. legat de Legea nr. 95 / 2006, SECŢIUNEA a 4-a, Articolul 102, Alineatul 1. In cazul in ... (vezi toată discuția)
Asigurat medical ContSters415977 ContSters415977 Buna seara. Sint deja pensionara si, automat si asigurata medical. Normal, am medic de familie. Pina acum nu am avut probleme de sanatate si nu mi-am ... (vezi toată discuția)
Externare nou-nascuti la cerere Raresh_81 Raresh_81 Buna seara, Ma confrunt cu urmatoarea situatie. Sotia a nascut gemeni duminica trecuta (20 iulie). Desi copiii pun in greutate si au o stare generala buna, ... (vezi toată discuția)