avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 642 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Executare silita pensie alimentara rezultata din ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Executare silita pensie alimentara rezultata din activitati pfa ...

Executare silita pensie alimentara rezultata din activitati pfa

Cei de la Anaf au pus la dispozitia executorului judecatoresc un document care cuprinde veniturile brute si nete rezultate dintr-o activitate liberala, pe anii 2017 -2021. Sunt trecute datele din declaratiile de impunere.

Faza e ca, la venit net apar sume ridicole: 1400 lei sau 3000, la venituri brute de 87000, spre exemplu.
Am inteles ca sunt scazute veniturile deductibile din sumele incasate efectiv. Bine, am indoieli ca un instructor de inot are asa cheltuieli deductibile. Insa, intrebarea e ce sa mai executi silit, in acest caz? Pierzi cu dreptatea in mana. Stii cert ca a castigat acei 87000 lei, in 2021, dar venitul net este de 1400 lei, in declaratie.

Sa inteleg ca nu se mai poate face nimic?
El datoreaza 25% din venituri, ca pensie de intretinere. Lunar. In fiecare luna era obligat sa vireze 25% din aceste venituri rezultate din pfa. La executare, datoreaza doar 25% din venitul net anual care figureaza in declaratia sa de impunere si care rezulta prin scaderea unor cheltuieli deductibile?....

In plus, pe anul 2022 sunt doar veniturile anticipate, evident. Si executarea era pana in august 2022, din 2019.

Ce executare silita mai e si aceasta?
Ultima modificare: Sâmbătă, 22 Octombrie 2022
puimicc, utilizator

Alte discuții în legătură

Legea 263/2010 kriss2304 kriss2304 Buna seara! Vreau sa va intreb daca o persoana care e si pfa, dar e si angajat si deja plateste impozit pentru pensie din acel salariu nu mai este nevoit sa ... (vezi toată discuția)
Ajutor simulare la concret al calcului taxelor la stat pentru pfa (fara tva / servicii web) an 2012-2013 romeot27 romeot27 Buna, Am un PFA deschis in luna 10.2012. Au trecut 6 luni de atunci si am facturi emise in valoare de 14000 RON. Nu sunt angajat in alta parte, deci sunt ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara raportata la pfa florentinadragan florentinadragan ce sanse am ca pensia alimentara pentru un minor de 4 ani sa-i fie calculata la venitul tatalui din PFA, in condițiile in care ameninta ca \"va fi pe ... (vezi toată discuția)