Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua, Se poate activa un partaj după 28 de ani ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua, Se poate activa un partaj după 28 de ani de la divorț ...

Bună ziua,
Se poate activa un partaj după 28 de ani de la divorț în situația în care soția a aflat că sotul în timpul casatoriei a cumpărat un apartament? Mulțumesc pt răspunsuri.
Buna ziua, actiunea de partaj este imprescriptibila. Puteti introduce actiunea de partaj indiferent de timpul scurs de la divort.
Daca bunul imobil este dobandit in timpul casatoriei si sub regimul comunitatii de bunuri a sotilor, atunci se poate solicita partajul indiferent de timpul scurs de la dobandire sau de la divort, actiunea de partaj fiind imprescriptibila.
Am aflat de curând că in timpul casatoriei noastre fostul soț a devenit proprietarul unui apartament. Situație de care eu nu am fost informată. La divorț nu am făcut partajul acelui bun imobil. Nu cunosc adresa acestui apartament. Unde pot obține informații despre aceasta proprietate cunoscând doar numele proprietarului de atunci 1990-1994. Mulțumesc pt disponibilitate și înțelegere .

gi-jane2, moderator
Daca imobilul este pe numele fostului sot veti putea afla foarte usor solicitand un extras de carte funciara.
De la OCPI din județul unde s-ar afla imobilul. Extrasele CF de informare se pot obțjne și online, de pe site-ul ANCPI, dar nu sunt sigur dacă se poate căutarea după numele proprietarului. Încercați.

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Daca imobilul este pe numele fostului sot veti putea afla foarte usor solicitand un extras de carte funciara.