Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CODUL MUNCII ART. 39 Bună dimineața. Începând cu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CODUL MUNCII ART. 39 Bună dimineața. Începând cu data de 22 octombrie 2022 a intrat ...

Bună dimineața. Începând cu data de 22 octombrie 2022 a intrat în vigoare Legea 283/2022 pentru modificarea și completarea Codulu Muncii-legea 53/2003. La articolul 39 alineatul (1), după
litera m) se introduce o nouă literă, litera m1), cu următorul cuprins:
”m 1 ) dreptul de a solicita trecerea pe un post vacant care îi asigură condiții de muncă mai favorabile dacă şi-a încheiat perioada de probă şi are o vechime de cel puțin şase luni la același angajator.”
Vă rog frumos să-mi spuneți dacă un referent dintr-o primărie sau dintr-o orice instituție publică poate face, în baza unei SIMPLE CERERI, solicitarea de a trece pe un post vacant de inspector de specialitate sau de economist dacă îndeplinește TOATE condițiile prevăzute de lege!
Vă mulțumesc!
In opnia mea, aveti acest drept.