avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 311 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... art. 14, lit. m^1 Legea 283/2022... Bună ziua. Sunt ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

art. 14, lit. m^1 Legea 283/2022... Bună ziua. Sunt terapeut ocupațional cu normă întreagă într-o ...

Bună ziua. Sunt terapeut ocupațional cu normă întreagă într-o instituție bugetară. Recent, am făcut o cerere de trecere pe un post vacant de psiholog în aceeași instituție bugetară în baza prevederilor art. 14, lit. m^1, din Legea nr. 283 din 17 octombrie 2022, pentru modificarea și completarea art. 39 din Legea 53/2003 potrivit căruia un salariat are “dreptul de a solicita trecerea pe un post vacant care îi asigură condiții de muncă mai favorabile dacă și-a încheiat perioada de probă și are o vechime de cel puțin 6 luni la același angajator”.
Deși îndeplinesc absolut toate criteriile de vechime și profesionale, deși în urmă cu 3 ani am avut la același angajator, pe lângă contractul de muncă cu normă întreagă ca terapeut ocupațional, un contract de muncă cu timp parțial 1/4 normă pe postul de psiholog pe care vreau acum să trec cu normă întreagă, răspunsul primit de la angajator a fost negativ și s-a bazat pe HG 1336/2022 pentru aprobarea Regulamentului-cadru privind organizarea şi dezvoltarea carierei personalului contractual din sectorul bugetar plătit din fonduri publice, spunându-mi că pot ocupa postul de psiholog DOAR prin concurs/examen!

Mă puteți ajuta cu un sfat juridic ca să pot trece pe postul vacant de psiholog în baza Legii 283/2022?
Mulțumesc frumos!
Ultima modificare: Vineri, 10 Februarie 2023
Mihai Daraban, utilizator
Cel mai recent răspuns: Mihai Daraban , utilizator 17:49, 11 Februarie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu se poate , pentru ca sunt acte normative care se bat cap in cap .. iar prioritara este legea speciala , in speta HG.
Va multumesc pt. raspuns. Dar ce se intampla in ipoteza deloc de neglijat in care Guvernul ingheata angajarile in anul 2023?... asa cum au inghetat angajarile in sistemul bugetar si anul trecut... nici in acest caz nu ma pot prevala de Legea 283/2022 ca sa fac cerere de trecere pe un post vacant? Mai ales ca postul vacant pe care vreau sa trec este absolut necesar in organigrama... deci si angajatorul ar avea nevoie de mine pe acel post vacant...
Ultima modificare: Vineri, 10 Februarie 2023
Mihai Daraban, utilizator
Daca ingheata angajarile nu se poate scoate postul la concurs ..
Si in acest caz, imi recomandati sa fac sau nu cerere de trecere pe postul vacant in baza Legii 283/2022?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cerere trecere pe post vacant în baza legii 283/2022, de modificare a art. 39, lit. m 1 din codul muncii. ... Mihai Daraban Mihai Daraban CERERE TRECERE POST VACANT CONTRACTUAL în baza Legii 283/2022, de modificare a art. 39, lit. m 1 din Codul Muncii. Bună seara. Aveți cunoștință de vreun ... (vezi toată discuția)
Incasare salariu ca urmare a unei potentiale fraude MCM1 MCM1 Buna ziua, Ma confrunt cu o situatie fara precedent. Am constatat ca o persoana care are o norma intreaga pentru o anumita functie, la acelasi angajator - ... (vezi toată discuția)
Codul muncii art. 39 bună dimineața. Începând cu data de 22 octombrie 2022 a intrat ... Mihai Daraban Mihai Daraban Bună dimineața. Începând cu data de 22 octombrie 2022 a intrat în vigoare Legea 283/2022 pentru modificarea și completarea Codulu Muncii-legea 53/2003. ... (vezi toată discuția)