Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... locatar singur - primire bani pe persoana fizica
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

locatar singur - primire bani pe persoana fizica

o discoteca doreste sa imi dea bani pentru lucrari de antifonare in apartamentul meu.
Eu nu pot sa incasez acesti bani legal, ca nu am cum.
Exista totusi o posibilitate sa incasez acest bani
discoteca nu doreste sa incheie contract cu expertul sonometrist in antifonare, deoarece.... eu sunt beneficiarul.
Cum fac sa incasez acesti bani ca sa am pentru expert.
1) Sunt somer si nu doresc sa incasez pe luna mai mult de 600 lei
2) am un litigiu de munca si nu pot sa incasez mai mult de 600 lei, pana nu se termina litigiul

1) nu doresc sa primesc banii direct, in ce calitate??
2) doresc sa ii primesc legal contract de sponsorizare, subventionare persoana fizica, cine stie sa imi spuna daca trebuie sa si platesc impozit la ei? sau unde sunt cazurile exceptate. contract la notariat, mai exista si alte posibilitati? Ce implica contractul la notariat? multumesc
ContSters83715, utilizator
Cei care fac aceasta cheltuiala, cei cu discoteca, ce va propun? Ei cum vor sa va dea banii? Care este forma de intelegere, contract, plata pe care o propun?
Daca acesti bani folosesc pentru o reparatie, o imbunatatire, si sunt incasati de dv, iar dv faceti contract cu executantul si-i achitati lucrarea , nu vad cu ce va afecteaza.
ei vor sa imi dea banii direct in mana
eu in ce calitate legala primesc acesti bani?

doar discutii amiabile
eu in ce calitate legala primesc acesti bani?

eu am propus sa primesc acesti bani legal...insa pana acum nu am gasit modalitatea

(la mediator, la notar ? cum? )

in plus eu nu am voie sa am incasari peste 600 ron pentru ca altfel imi pierd statutul de somer.....
ContSters83715, utilizator
Pai daca nu faceti acte, contract, factura, nu semnati ca ati primit banii si vi-i da "in mana", sa fiti sanatos, folositi-i.
Doar n-o sa va duceti la fisc sa declarati ca ati primit niste bani si ca doriti sa platiti impozit. Intr-un film occidental era o faza cand 2 care-au dat spargere si-au luat 2 mil dintr-o banca, se framantau cum sa declare la fisc sa plateasca impozit pe suma respectiva. Constiinta nu le dadea voie sa doarma cu impozitul neplatit, dar cu furtul nu aveau nici o remuscare.

(exact in situatia asta nu vreau sa ajung ! in situatia asta nu vreau sa ajung ! )

adica sa ii "iau" pur si simplu

am nevoie de un fel de contract de "sponsorizare-subventionare"

avand in vedere ca sunt somer, incasarea oricarei sume mai mari de 600 lei (salariul minim pe economie) credeti ca duce la pierderea statutului de somer ?

Ar exista vreo legatura intre suma mai mare a sponsorizarii pe numele meu a lucrarii de antifonare si pierderea calitatii de somer ? Sponsorizarea ("Finantarea") se considera "incasare"? "venit"? imi pierd statutul de somer?
Dacă stați la bloc să facă chitanța pe asociație.
Dacă firma dorește să facă această investiție să o facă.De ce trebuie să vă dea bani?