Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna!Actul sexual cu un minor de 16 ani este legal?Sa ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna!Actul sexual cu un minor de 16 ani este legal?Sa presupunem ...

Buna!Actul sexual cu un minor de 16 ani este legal?Sa presupunem ca tu ai peste 20.
In principiu da, cu conditia sa nu ii fiti tutore, ruda, profesor, preot, etc.

Sa fie liber consmitit, deci nu prin santaj. Si sa nu fie folosit la producerea de pornografie.
tgeorgescu, utilizator
De ce permite un asemenea lucru legea din Romania?
t1284af, utilizator

t1284af a scris:

De ce permite un asemenea lucru legea din Romania?

Nu permite.
Aveti aici legea.
[ link extern ]
Imi cer scuze, nu cred ca aveti dreptate.

(3) Fapta prevăzută în alin. (1), comisă de un major cu un minor cu vârsta între 15 și 18 ani, se pedepsește cu închisoarea de la 2 la 7 ani și interzicerea exercitării unor drepturi dacă:

a) minorul este membru de familie al majorului;

b) minorul se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului sau acesta a abuzat de poziția sa recunoscută de încredere sau de autoritate asupra minorului ori de situația deosebit de vulnerabilă a acestuia, ca urmare a unui handicap psihic sau fizic ori ca urmare a unei situații de dependență;

c) fapta a pus în pericol viața minorului;

d) a fost comisă în scopul producerii de materiale pornografice.

(4) Fapta prevăzută în alin. (1) și (2) se pedepsește cu închisoarea de la 3 la 10 ani și interzicerea exercitării unor drepturi, atunci când:

a) minorul este membru de familie;

b) minorul se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului sau acesta a abuzat de poziția sa recunoscută de încredere sau de autoritate asupra minorului;

c) fapta a pus în pericol viața minorului;

d) a fost comisă în scopul producerii de materiale pornografice.

In teorie, daca indeplinesti "cerintele" enumerate, din punct de vedere esti legal.

Eu intreb.. De ce permite?

P.S Am citit pe internet si nu gasesc explicata adecvat aceasta situatia.Daca ar putea cineva, ar fi superb.
t1284af, utilizator
Varsta a fost de vreo doi ani ridicata de la 15 ani la 16 ani.

De ce permite? Pentru ca asa a hotarat Parlamentul Romaniei.