Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis suspendat - Alcool, centura, viteza
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis suspendat - Alcool, centura, viteza

Buna seara. Urmatoarea speta este a unui apropiat. Barbat prins la volan sub influenta alcoolului, cu o alcoolemie de 0,8g/l, care nu purta centura, mergea cu o viteza mai mare decat cea regulamentara si vorbea la telefon. Stiu ca este foarte rau, dar exista vreo cale de atac? Nu cred ca i-au suspendat permisul pe loc si cred ca va incepe un dosar penal. Ce va risca acest om? Este si "recidivist", deoarece a mai fost prins la volan sub influenta alcoolului. Multumesc!
Bună ziua!
Dacă este la a doua abatere, e grav. Se poate lasă cu închisoare cu executare. Totuși, nu vă putem răspunde corect la întrebare fără a cunoaștem piesele dosarului.
Cu stimă,
Avocat Simon Sebastian