Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Uniforma scolara - obligatorie peste noapte
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Uniforma scolara - obligatorie peste noapte

Buna ziua.
Sunt parinte . Joi am primit un sms de la invatatoare ca uniforma scolara a devenit obligatorie si fiecare elev trebuie in mod obligatoriu sa cumpere un tricou de la o anumita firma, si trebuie saplateasca anticipat, saptamana urmatoare.
Oare nu exista niste pasi care trebuie urmati pentru stabilirea uniformei ca fiind obligatorie?
Nu exista asa ceva. Hotararea pt uniforma obligatorie se ia la nivel de scoala si nu exista obligativitatea sa colaborati cu o anumita firma. Daca e ceva particular..se coase nr scolii sau ceva, un logo, e de preferat sa se aleaga o firma sa le faca pe toate, dar asta trebuie agreat la sedinta cu parintii.
Vb cu invatatoarea si cu directorul scolii sa aflati care e treaba.