Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Uniforma scolara
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Uniforma scolara

Buna ziua. Am un copil in clasa a doua. Astazi ni s-a comunicat ca uniforma scolara este obligatorie la unitatea de invatamant la care este copilul meu. In caz contrar, elevul care refuza uniforma i se va aplica avertisment verbal/scris/scaderea notei la purtare. Este legal. Ni se baga pe gat un regulament intern pe care l-am solicitat sa-l citesc si nu mi s-a dat. Argumentul conducerii pt. uniforma obligatorie este ca in caz ca un copil dispare din scoala in timpul orelor de curs(?????????) poate fi identificat dupa uniforma de catre politie. Dar când este frig afara si are o haina deasupra bluzei de la uniforma, cum il mai identifica politia?
In mod normal, Comitetul de parinti ar trebui sa aiba un punct de vedere legat de purtarea obligatorie a uniformei scolare.
Sanctiunile pentru nepurtarea uniformei scolare aplicate elevului par a fi abuzive.
Solicitati conducerii scolii, in scris, cu nr. de inregistrare/ data (solicitarea se poate trimite prin posta cu confirmare de primire) sa va puna la dispozitie Regulamentul intern al scolii.
Puteti sesiza Inspectoratul Scolar Judetean in scris cu nr. de inregistrare/ data in legatura cu RI al scolii, in special sanctiunile.
Va multumesc