avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bunurile proprii ale decedatului au regim separat la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bunurile proprii ale decedatului au regim separat la dezbaterea ...

Bunurile proprii ale decedatului au regim separat la dezbaterea succesiunii, in comparatie cu bunurile comune?
Situatia e in felul urmator: sotie supravietuitoare, legatara universala, si 2 descendenti din prima casatorie.
Din masa succesorala fac parte bunuri comune si bunuri proprii,Cum se aplica cotele?
Cel mai recent răspuns: boabausa , utilizator 09:27, 16 Noiembrie 2022
Pai ziceti ca sotia e legatara universala, pare ca prin testament i-a lasat tot ce avea. Daca nu sunteti de acord cu testamentul, puteti obtine in instanta rezerva succesorala, jumatate din cat ati fi mostenit pe cale legala.
Legal, sotia mostenea 1/4, copiii imparteau egal 3/4.
Pe jumatate, ar veni 3/8 din masa succesorala în care întra tot ce avea, bunuri proprii si partea lui din bunurile comune.
Distincția dintre bunuri comune și proprii era utila la un partaj in timpul.viètii ,la succesiune întra toate bunurile dobândite de defunct aflate in.patrimoniul.acestuia la data decesului,indiferent de regimul acestora..
Ultima modificare: Luni, 14 Noiembrie 2022
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Sunt de-acord cu testamentul, dar am inteles ca el acopera doar 1/4 din mostenire.In afara de rezerva,pe mine ma intereseaza diferenta dintre cotitatea disponibila ordinara si cotitatea disponibila.
dar am inteles ca el acopera doar 1/4 din mostenire


De unde ati inteles, de la sotie? Daca ii lasa doar 1/4 cat e cota legala, ce sens mai avea sa lase un testament? Poate avea sens daca a impartit bunurile ca sa nu va certati
Ultima modificare: Miercuri, 16 Noiembrie 2022
gi-jane2, moderator
ART. 1.090
Cotitatea disponibilă specială a soţului supravieţuitor
(1) Liberalităţile neraportabile făcute soţului supravieţuitor, care vine la moştenire în concurs cu alţi
descendenţi decât cei comuni lor, nu pot depăşi un sfert din moştenire şi nici partea descendentului care a primit
cel mai puţin.
(2) Dacă defunctul nu a dispus prin liberalităţi de diferenţa dintre cotitatea disponibilă stabilită potrivit art.
1.089 şi cotitatea disponibilă specială, atunci această diferenţă revine descendenţilor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legatarul universal Radu Paul Radu Paul Bunica mea a fost numita legatar universal prin testamentul facut de mama ei care a murit . In acest testament se specifica faptul ca exista 3 descendenti , si ... (vezi toată discuția)
Drepturi de succesiune elenamitroi elenamitroi Buna ziua, Am fost casatorita, in urma casatoriei a rezultat 1 copil care a ramas la mine. Am achizitionat un apartament si am mai mostenit un apartament prin ... (vezi toată discuția)
Ajutor succesiune fanes fanes A=defunct;B=sot supravietuitor;C=ascendent privilegiat;X=legatar La decesul lui A raman:apartament de 36 000 euro, tablouri 4000 euro,electrocasnice 4000 ... (vezi toată discuția)