Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Părinții mei au un apartament cu 3 ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Părinții mei au un apartament cu 3 camere. Tatăl ...

Buna ziua. Ma numesc Simona, sunt căsătorită. Părinții mei au un apartament cu 3 camere. Tatăl meu a decedat in Februarie anul acesta. Eu am o sora căsătorită. Mama vrea sa îmi dea mie acest apartament prin donație dar sa o întrețin pana la sfârșitul vieții. Sora mea a spus ca va merge cu noi la notar pentru a semna ca este de acord. Acum întrebarea mea este: după ce mama decedează , sora mai are vreun drept acolo in apartament ? Se poate strica acest act făcut de noi la început? Care este procedura cea mai buna neatacabila sa spun așa..?
Simonavasile2016, utilizator
Mama si sora sa dea declaratie ca renunta la mostenirea tatalui, daca nu mai avea mare lucru pe langa apartament, apoi cu mama semnati un contract de intretinere, nu de donatie.
Sota nu are de semnat nimic ca nu va trebuie acordul ei.
Dupa decesul mamei, sora nu va avea de mosteni ca mama nu va mai avea parte din casa dupa ce v-o da dvs.
Ați dezbătut succesiunea?
(Eu sunt plecată din țara, revin intr-o luna) Mama a spus ca a depus actele pentru succesiunea tatălui decedat. Dupa ce se finalizează aceasta procedura a spus ca îmi face donație cu întreținere… Sau cum trebuie procedat după succesiunea tatălui ?
Nu mai au alte bunuri decât acest apartament. Mulțumesc pentru răspuns

gi-jane2 a scris:

Mama si sora sa dea declaratie ca renunta la mostenirea tatalui, daca nu mai avea mare lucru pe langa apartament, apoi cu mama semnati un contract de intretinere, nu de donatie.
Sota nu are de semnat nimic ca nu va trebuie acordul ei.
Dupa decesul mamei, sora nu va avea de mosteni ca mama nu va mai avea parte din casa dupa ce v-o da dvs.

Consdultati un notar cand reveniti in tara
Urmati calea logica si legala .
-Faceti succesiunea ,
- faceti partajul succesoral prin care sora renunta la partea ei in favoarea dv
-mama face donatia doar catre dv si copii dv ( nu introduceti aici sotul ) cu clauza de intretinere , act in care notarul consemneaza ca la semnarea actelor a fost prezenta si sora