avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Factura intracomunitara neinregistrata
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Factura intracomunitara neinregistrata

Buna ziua!
Va rog sa imi spuneti care pot fi consecintele omiterii inregistrarii unei facturi intracomunitare . Factura a fost emisa de furnizorul extern in septembrie 2021. In timpul inspectiei fiscale inspectorii au gasit neconcordante in declaratia 390, factura nefiind înregistrata de catre cumpărător.
Factura de marfa are receptie , dar s-a omis înregistrarea acesteia.
Marfa nu mai este pe stoc.
Multumesc!
Ultima modificare: Vineri, 18 Noiembrie 2022
george-neagu, moderator

Alte discuții în legătură

Plata anticipata euro gody gody o intreprindere individuala ( care in Romania nu este inregistrata in scopuri de TVA) poate primi o plata in avans de la o firma din UE? Deoarece II nu este ... (vezi toată discuția)
390 vies Nicoletamaria Nicoletamaria buna ziua1 am o factura din Germania emisa pe 29.01.2010 am platit pe 15.01.2010 in baza unei fact proforme emisa la 15.01.2010. marfa a sosit pe ... (vezi toată discuția)
D 390 Contabilitate sector 4 evoCONTA Contabilitate sector 4 evoCONTA O soc.din Romania plateste in 31.10.2012 un avans pt.achizitie intracomunitara de marfa.Pe data de 31.10.2012 se emite factura de catre furnizor.Marfa soseste ... (vezi toată discuția)