Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Factura intracomunitara neinregistrata
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Factura intracomunitara neinregistrata

Buna ziua!
Va rog sa imi spuneti care pot fi consecintele omiterii inregistrarii unei facturi intracomunitare . Factura a fost emisa de furnizorul extern in septembrie 2021. In timpul inspectiei fiscale inspectorii au gasit neconcordante in declaratia 390, factura nefiind înregistrata de catre cumpărător.
Factura de marfa are receptie , dar s-a omis înregistrarea acesteia.
Marfa nu mai este pe stoc.
Multumesc!
george-neagu, moderator