avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 391 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis de conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis de conducere

Buna vrau sa stiu la ce sa astept
Solutie pe scurt: În baza art. 396 alin. (1), (4), (10) C. proc. pen. raportat la art. 83 C. pen. stabile?te pedeapsa de 8 luni închisoare în sarcina inculpatului BOGDAN ARGHIL pentru săvârşirea infracţiunilor de conducere a unui autovehicul sub influen?a alcoolului sau a altor substan?e prev. ?i ped. de art. 336 alin. 1 c.pen. În baza art. 83 alin. (1) C. pen. amână aplicarea pedepsei închisorii pe un termen de supraveghere stabilit în condiţiile art. 84 C. pen., de 2 ani de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri. În baza art. 85 alin. (1) C. pen. pe durata termenului de supraveghere, inculpatul trebuie să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Satu Mare , la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile, precum şi întoarcerea; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art. 404 alin. (3) C. proc. pen.?i art. 83 alin. 4 c.pen. , atrage atenţia inculpatului asupra consecinţelor nerespectării măsurilor de supraveghere şi obligaţiilor impuse şi ale săvârşirii de noi infracţiuni în cursul termenului de supraveghere. În baza art. 398 c.pr.pen. ?i art. 274 alin. (1) C. proc. pen. obligă pe inculpat la plata sumei de 1000 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat din care 500 de lei reprezintă cheltuieli judiciare avansate de stat în faza urmăririi penale . Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare. Pronunţată azi, 18 noiembrie 2022, prin punerea solu?iei la dispozi?ia păr?ilor prin mijlocirea grefei instan?ei
Ultima modificare: Sâmbătă, 19 Noiembrie 2022
Arghil, utilizator

Alte discuții în legătură

Mai am dreptul de a conduce? art 337 solutia pe scurt: În baza ... alextmro alextmro Mai am dreptul de a conduce? art 337 Solutia pe scurt: În baza art. 396 alin. (1), (2) şi (10) C. pr.pen. condamnă pe inculpatul ion ion, pentru ... (vezi toată discuția)
Buna ziua ! problema permis auto Skane Skane Buna ziua ! Am si eu o intrebare, in urma cu un an am fost oprit de politie cand am condus cu permisul suspendat , iar astazi mi-a venit sentinta, ea fiind ... (vezi toată discuția)
In legatura cu o raspuns.ramane permisul? Augustin291986 Augustin291986 Ce inseamna acest raspuns la proces?multumescSolutia pe scurt: În baza art. 396 alin. (4) C.pr.pen. raportat la art. 396 alin. (10) C.pr.pen., art. 83 C. ... (vezi toată discuția)