Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Poate ajunge un copil vitreg neadoptat sa aibă mai ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Poate ajunge un copil vitreg neadoptat sa aibă mai multe drepturi ...

Poate ajunge un copil vitreg neadoptat sa aibă mai multe drepturi decât copii buni?

In 1950 bunica avea pământ si casa de la părinții ei intr-o comuna. S-a căsătorit cu bunicul și după 6-7 ani s-au mutat in alta comuna - a făcut schimb de pământ cum se făcea pe vremuri, te muți și îți dam pământ cât aveai in alta locație.
Bunicul nu avea pământ. Când s-au relocat practic au dărâmat casa pe care o avea bunica in comuna din care au plecat și au construit alta unde s-au relocat.
Au avut 4 copii împreuna.
In 1966, bunica a murit la 33 de ani - copilul cel mai mare avea 15 ani. Nu au făcut succesiunea după bunica.

Copilul cel mai mic are certificat de handicap si necesita însoțitor, au aflat la câțiva ani după moartea bunicii ca are handicap.

In 1967 bunicul s-a recăsătorit legal cu o alta femeie care avea 3 copii ai ei, a adus doar un copil cu ea, a construit o casa lipita de casa bunicii, a venit practic la ei cu bagajul și un copil al ei.
Întâmplarea face ca ea sa aibă același nume (după căsătoria cu bunicul) și prenume ca bunica.
In 1992 a murit bunicul și s-au dus la notar.

Notarul a întrebat cine se prezintă la moștenire/ succesiune... a zis ca soția și copii. Nimeni nu a zis ca e soția de a doua, au profitat de confuzia de nume sau pur și simplu nu au menționat situația. Nu s-a pus problema de când e casa si pământul, de când e ea căsătorită cu bunicul.
Nu a menționat nimic nici de copilul ei ca sa nu dezvăluie toată situația.

La moștenirea după bunicul ea practic a luat jumate ca soție și apoi din jumătatea bunicului au împărțit iar către ea și cei 4 copii.

Nu au ieșit din indiviziune.

Soția de a doua a continuat sa locuiască in casa construită de ea cu bunicul.

Copilul ei le-a zis ca tot ce e acolo o sa ii rămână mostenire, pt ca mama sa automat ii da totul, și ca are dreptul la cam tot ce e acolo.

Soția de a doua a murit recent și copilul ei ne-a anunțat ca are act de donație.

Acum vrea sa facă succesiunea după mama sa înainte de 6 luni de la deces. Nu vrea sa vândă nimic din ce moștenește. Dar le-a explicat ca tot ce are acolo va da la rândul sau unuia dintre copii săi. A început deja sa facă reamenajări si investiții, si le-a trasat celorlalți cam ce le rămâne lor.

Nu știu cum e legea, dacă se pot corecta ceva, daca trebuie dat cineva in judecată sau doar duse niște acte și clarificată situația.

Copilul soției de a doua nu a fost adoptat de către bunicul meu.

Multumesc pentru timpul acordat!
Soția de a doua a murit recent și copilul ei ne-a anunțat ca are act de donație.

Acum vrea sa facă succesiunea după mama sa înainte de 6 luni de la deces.

Dacă are donație, de ce ar mai vrea sa dezbata succesiunea? Pentru ce bunuri, dacă mama i le-a donat din timpul vieții?
Dă cu virgulă.
Apoi, mama nu ar fi putut sa ii doneze decât cota parte moștenită de la soț.
Imobilul întreg, în niciun caz, fără acordul celorlalți copii, din moment ce nu au făcut partajul.
Întrebarea e alta: când au fost la notar cu toții, de ce nu au zis copiii, prezenți acolo, ca doamna respectiva nu e mama lor, deși are același prenume? Si ca imobilul a fost dobândit cu prima nevasta?
raluk0207, utilizator
Nu au zis nimic din prostie :(
S-au bazat unul pe celălat.
S-au gândit ca rămâne in continuare fratele cu handicap in grija ei și le-a fost teama ca nu va mai avea grija de el. Niciunul din fratii buni nu a avut posibilitatea de a-l lua din casa părintească. Au mai avut o tentativa când era mai tânăr fratele cu handicap și nu s-a adaptat la bloc.
A fost dus si la un fel de cămin la un moment dat, dar nu mai mânca si l-au dus înapoi la casa părintească.

Plus ca dacă niciunul nu a îndrăznit sa menționeze greșeala a fost efect de turma.
Referitor la donatie, ma gândesc ca fratele vitreg arunca și vorbe ca sa testeze apele, in continuare fratele cu handicap a rămas in casa părintească singur și au totusi grija de el - ii aduc mâncare zilnic, plătesc pe cineva sa îl spele. Are desigur și pensia și tot ce are el dreptul - au pus pe cineva din anturajul lor ca însoțitor.

Aici nu are nimeni ce sa comenteze pt ca fratii buni sunt conștienți ca ei nu au cum sa îl ajute, iar cel vitreg are cumva avantajul ca sta aproape acolo in comuna.

Dar exprimarea așa a fost, ca are donatie făcută și vrea sa facă succesiunea in maxim 6 luni ca sa nu fie nevoiți sa plătească dacă trec cele 6 luni.

Acum as vrea sa știu dacă va fi nevoie de un avocat sau se poate descâlci toată situația la notar.

raluk0207 a scris:

Soția de a doua a murit recent și copilul ei ne-a anunțat ca are act de donație.

Acum vrea sa facă succesiunea după mama sa înainte de 6 luni de la deces.

Dacă are donație, de ce ar mai vrea sa dezbata succesiunea? Pentru ce bunuri, dacă mama i le-a donat din timpul vieții?
Dă cu virgulă.
Apoi, mama nu ar fi putut sa ii doneze decât cota parte moștenită de la soț.
Imobilul întreg, în niciun caz, fără acordul celorlalți copii, din moment ce nu au făcut partajul.
Întrebarea e alta: când au fost la notar cu toții, de ce nu au zis copiii, prezenți acolo, ca doamna respectiva nu e mama lor, deși are același prenume? Si ca imobilul a fost dobândit cu prima nevasta?

6 luni era termenul de opțiune succesorala pe vechiul Cod civil.
Nu are nicio legătură cu plata taxelor.
Ce handicap are fratele? Fizic sau psihic?
La notar nu se poate rezolva decât dacă sunt cu toții de acord și se prezintă.

Fratele are Sindrom Down.

raluk0207 a scris:

6 luni era termenul de opțiune succesorala pe vechiul Cod civil.
Nu are nicio legătură cu plata taxelor.
Ce handicap are fratele? Fizic sau psihic?
La notar nu se poate rezolva decât dacă sunt cu toții de acord și se prezintă.

Atunci cel mai bine este sa dezbateti succesiunea si sa solicitati iesirea din indiviziune, pe cale judecatoreasca.
Cu atat mai mult cu cat copilul vitreg doreste totul pentru sine.