avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 592 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Calculul energiei termice Cum se calculează energia ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Calculul energiei termice Cum se calculează energia termică ...

Calculul energiei termice

Cum se calculează energia termică la un bloc cu 8 etaje (50% au încălzire proprie cu gaz, 50% încălzire centrală)? De asemenea, pe casa scării există calorifere pe fiecare palier în funcțiune. Mă interesează formula de calcul.
Cât va reveni le fiecare, ținând cont că țevile de căldură trec prin toate apartamentele?
Vă mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: vali m , utilizator 15:19, 5 Decembrie 2022
In speta prezentata c/v agent termic se calculeaza distinct parte privata=apartamente si parte comuna
Calculul este conditionat de suprafata apartamentelor numarul de calorifere
Aveti dreptul legal sa solicitati date relevante la operatorul economic responsabil de calcularea cotelor individuale agent termic si la administratorul de imobil
[ link extern ]
Cum se calculeaza suprafata echivalenta termic.
Ultima modificare: Luni, 5 Decembrie 2022
vali m, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Daca stau etajul 4, iar caldura e in sistem pausal am ceva reduceri? liv1u liv1u Am o problema si administratorul nu ma poate lamurii, v-as fi recunoscator daca m-ati putea lamurii in urmatoarea problema: - am renuntat la repartitoare si ... (vezi toată discuția)
Plata pierderi de caldura la bloc / lege maruis maruis Buna ziua, As dori sa stiu daca exista vreo reglementare (lege) legata de calculul (distribuirea) pierderilor de caldura pentru o scara de bloc. Mai exact ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli caldura apartament debransat nea_marin nea_marin Bună ziua, Locuiesc într-un apartament debranşat de mai mulţi ani de la termoficare în care până astă toamnă nu a stat nimeni. La asociaţie mi ... (vezi toată discuția)