Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Dacă sunt rezident UK plătesc taxe si in România?
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

Dacă sunt rezident UK plătesc taxe si in România?

Dacă sunt rezident UK și self-employed platitor de taxe în UK dar trebuie sa stau peste 183 de zile în România, trebuie să plătesc taxe și în Romania?
De 4 ani sunt rezident UK și plătitor de taxe acolo pentru activitatea mea liberală de consilier. Am părinții vârstnici și bolnavi în țară și sunt nevoit să râmân uneori în România mai mult de 183 de zile pe an. În UK am carnet de sofer, asigurare medicală și medic de familie, adresă permanentă, asigurări sociale, înscriere la primărie pentru drept de vot, self-employment înregistrat la fisc. În UK îmi plătesc de taxele de 4 ani de zile de când am devenit rezident. Eu îmi continui munca în UK sau online când sunt în România. Am buletin de România cu adresă la părinții mei dar și toate actele mele de rezidență în UK, rezidență la care nu doresc să renunț. Nu știu ce să fac. Trebuie să plătesc taxe și în România? M-a speriat un prieten. Vă mulțumesc frumos pentru lămuriri.
george-neagu, moderator