Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... PFA roman lucru in strainatate
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

PFA roman lucru in strainatate

Buna ziua,

Am un pfa roman si am lucrat mai mult de 183 de zile in Germania in anul 2012, cam 189 zile .
La momentul respectiv nu am realizat ca am depasit termenul de 183 zile deoarece nu stiam de legea respectiva(fiscul poate dovedi acest lucru deoarece am zilele inregistrate la firmele la care am lucrat ). Dupa aceea in 2013 nu am mai lucrat decat 100 zile .

Pot fi pus sa platesc contributiile din urma ? Eu am platit contributiile la statul roman .
Cum imi vor calcula contributiile daca se ajunge aici ? Voi avea voie sa imi fac deduceri de cheltuieli aferente anului respectiv pentru a micsora baza de impozitare ?
Este considerata evaziune fiscala ?

Un caz similar poate fi si cu un pfa strain care desfasoara activitati pe teritoriul romaniei mai mult de 183 de zile

Va multumesc
Confuzie din nou.
Persoana fizica nerezidenta va trebui sa completeze un chestionar in baza caruia se va stabili daca pastreaza rezidenta fiscala a celuilalt stat ( RO in cazul dvs) sau devine persoana fizica rezidenta in Uk, (cazul dvs) sau alta tara unde sta peste 183 de zile. Tinand cont si de conventiile de evitare a dublei impuneri, autoritatea fiscala din UK va va notifica daca aveti obligatie fiscala integrala in tara respectiva sau va fi impusa numai pentru veniturile obtinute in tara respectiva.

Mai pe romaneste, dupa 183 de zile faceti cerere la fiscul lor. Atasati dovezi. El va va raspunde daca:
- ramaneti cum sunteti acum;
- trebuie sa va inregistrati in UK si sa platiti impozitele acolo ( doar pt ce produceti acolo)
- trebuie s ava inregistrati in UK si s aplatiti toate impozitele acolo indiferent daca sunt realizate in RO. Atunci notificati fiscul roman ca s-a luat decizia aceasta si in RO nu mai platiti nimic. Sau fiscul roman poate sa zica ca UK nu are dreptate si trebuie sa platiti in RO. De aici e treaba lor (cearta fiscurilor) dar inca nu am auzit de asa ceva.
De obicei se ia hotararea sa se plateasca in UK impozitele pt ce realizati in UK.
ROBERTBLUE81 a scris:

Mai pe romaneste, dupa 183 de zile faceti cerere la fiscul lor. Atasati dovezi. El va va raspunde daca:
- ramaneti cum sunteti acum;
- trebuie sa va inregistrati in UK si sa platiti impozitele acolo ( doar pt ce produceti acolo)
- trebuie s ava inregistrati in UK si s aplatiti toate impozitele acolo indiferent daca sunt realizate in RO. Atunci notificati fiscul roman ca s-a luat decizia aceasta si in RO nu mai platiti nimic. Sau fiscul roman poate sa zica ca UK nu are dreptate si trebuie sa platiti in RO. De aici e treaba lor (cearta fiscurilor) dar inca nu am auzit de asa ceva.
De obicei se ia hotararea sa se plateasca in UK impozitele pt ce realizati in UK.

Ce treaba are UK aici? Parca era vorba de Germania.

In ce priveste Germania, fiscul va putea raspunde doar un singur lucru: Dupa 183 de zile persoana devine prin lege contribuabil deplin.
Aceasta inseamna ca veniturile realizate vor fi impozitate in intregime in Germania.
De asemenea, devenind contribuabil deplin se va naste obligatia platii asigurarii medicale si cea de ingrijire in Germania. Asupra asigurarii de pensie va decide casa de pensii din Germania.
In functie de activitatea prestata s-ar putea sa aveti unele dificultati daca aceasta trebuia anuntata la diverse camere (a mestesugarilor, de comert)
Cheltuielile se vor scadea din veniturile obtinute inainte de a fi impozitate.
Insa s-ar putea sa aveti o problema mare in cazul in care ati avut o cifra de afacere pentru care ati fi devenit platitor de TVA si nu ati depus declaratiile sau nu ati virat TVA-ul aferent.

Evaziunea fiscala este putin probabila. In afara de plata propriuzisa a impozitelor aferente, penalizarile sunt relativ civilizate.
ContSters318121, utilizator
Ma scuzati, ce greseala am putut sa fac...
Buna ziua

Legat de "evitarea dublei impuneri" la care se face referire perioada de 183 de zile, se aplica atunci cand dvs aveti rezidenta sau permis de sedere in Germania !!!

Ca si PFA lucrand in UE, in cazul nostru in Germania, puteti lucra non-stop, platind in Romania toate taxele, deoarece dvs lucrati ca si furnizor de serviciu sau produse pt compania din Germania, externalizat si, NUUU angajat...

Contractul de prestari servicii nu este tot una cu contractul de munca individual...

Deci spor la treaba si la citit bine legislatia !!

Va sfatuiesc sa cautati informatii la Serviciul Contribuabili, din cadrul ANF.. unde va vor confirma aceste lucruri..

Pentru mai multe informatii, astept messaje pe privat... si va voi sfatui..

Cu stima Robert

*ps exista controli fiscali in Germania, ce au pica rea pe romani, deci avut grija...
e bine de stiu si legislatia europeana la care este OBLIGATA sa se supuna si Germania
lupearobertmihai, utilizator