avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. A murit tatăl meu săptămâna trecută ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. A murit tatăl meu săptămâna trecută și avea ...

Bună ziua. A murit tatăl meu săptămâna trecută și avea depozit de bani la c.a.r.
Pe carnetul de membru a fost împuternicită mama pentru a ridica drepturile bănești în caz de ceva.
Am sunat la sediul celor de la c.a.r. și mi a zis că trebuie făcută succesiune și banii se împart. Tatăl meu cat a fost în viața a depus banii acolo pentru a i lua mama daca el moare, și a trecut o pe carnetul de membru că împuternicit. Cum este legea? Poate sa i ridice mama??
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 20:34, 6 Decembrie 2022
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Orice împuternicire era valabila doar cât trăia tatăl dvs,acum va trebui includeti suma respectiva în masa succesorala și sa dezbateti succesiunea ..
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Împuternicirea a încetat la deces.
Dezbateti succesiunea, includeți și suma respectiva, iar în baza certificatului de moștenitor veți putea ridica banii.
Bună ziua. Va mulțumesc pentru răspuns și am înțeles.
Mai vreau să întreb cum se împarte suma de bani in următoarele condiții.
Tatăl meu a fost căsătorit cu o femeie și are un băiat cu aceasta. Apoi a divorțat și s a căsătorit cu mama mea. Deci eu am un frate vitreg. Cum se împarte suma de bani între mine, fratele meu vitreg și mama mea

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Orice împuternicire era valabila doar cât trăia tatăl dvs,acum va trebui includeti suma respectiva în masa succesorala și sa dezbateti succesiunea ..

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mama 1/4, iar dvs și fratele vitreg 3/4 (împărțit la 2, înseamnă 3/8 fiecare).
Banii vor putea fi scoși numai cu acordul și prezenta tuturor moștenitorilor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dezbatere succesiune salutare tuturor! am nevoie de un mic sfat din partea voastra ... deliaena1402 deliaena1402 Salutare tuturor! Am nevoie de un mic sfat din partea voastra si sper sa ma puteti ajuta! Mama a decedat acum 16 ani si tata acum 7 ani. Din pacate, in ... (vezi toată discuția)
Drepturi la mostenire petruta74 petruta74 Buna ziua.As dori sa stiu cine are drept la mostenire dupa moartea unui parinteSuntem 5 freati ,un baiat din prima casatorie al maei,si 4 fete din cea dea 2 ... (vezi toată discuția)
Dezbatere mostenire giulyelena giulyelena exista un TP pe numele a doi mostenitori,unul dintre ei este mama mea care intre timp a decedat.si un frate vitreg.De pe urma bunicilor nu s-a facut niciodata ... (vezi toată discuția)