Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. A murit tatăl meu săptămâna trecută ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. A murit tatăl meu săptămâna trecută și avea ...

Bună ziua. A murit tatăl meu săptămâna trecută și avea depozit de bani la c.a.r.
Pe carnetul de membru a fost împuternicită mama pentru a ridica drepturile bănești în caz de ceva.
Am sunat la sediul celor de la c.a.r. și mi a zis că trebuie făcută succesiune și banii se împart. Tatăl meu cat a fost în viața a depus banii acolo pentru a i lua mama daca el moare, și a trecut o pe carnetul de membru că împuternicit. Cum este legea? Poate sa i ridice mama??
Orice împuternicire era valabila doar cât trăia tatăl dvs,acum va trebui includeti suma respectiva în masa succesorala și sa dezbateti succesiunea ..
Împuternicirea a încetat la deces.
Dezbateti succesiunea, includeți și suma respectiva, iar în baza certificatului de moștenitor veți putea ridica banii.
Bună ziua. Va mulțumesc pentru răspuns și am înțeles.
Mai vreau să întreb cum se împarte suma de bani in următoarele condiții.
Tatăl meu a fost căsătorit cu o femeie și are un băiat cu aceasta. Apoi a divorțat și s a căsătorit cu mama mea. Deci eu am un frate vitreg. Cum se împarte suma de bani între mine, fratele meu vitreg și mama mea

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Orice împuternicire era valabila doar cât trăia tatăl dvs,acum va trebui includeti suma respectiva în masa succesorala și sa dezbateti succesiunea ..

Mama 1/4, iar dvs și fratele vitreg 3/4 (împărțit la 2, înseamnă 3/8 fiecare).
Banii vor putea fi scoși numai cu acordul și prezenta tuturor moștenitorilor.