Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturi la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturi la mostenire

Buna ziua.As dori sa stiu cine are drept la mostenire dupa moartea unui parinteSuntem 5 freati ,un baiat din prima casatorie al maei,si 4 fete din cea dea 2 casatorie a Mamei,Tata a murit acum 3 ani ,nu am facut succesiunea deloc,,,AS dori sa stiu ai revine si fratelui vitreg la moartea mamei ceva din partea ei la un apartament..Acest copil poata numele ei din tinerete,si nu a fost recunoscut de tatal meu...deci cand o sa moara ambii parinti cine are drept de mostenire la un aprtament?Si mama (inca in viata) pote sa faca un act sa-mi cedeze sau doneze partea ei din acest apartament?si treb sa fie cele 3 surori de fata ,,si pot si ele sa renunte la dreptul de mostenire la acest apart ..chiar daca mama este in viata..Mama poate sa faca vreun act si daca nu a facut succesiune dupa tata?doar din partea ei legal.

Buna ziua,
a. De pe urma tatalui natural al celor 4 fete:
Mostenesc fetele si mama daca este in viata la decesul acestuia si nu sunt divortati. Cotele sunt:
fetele, toate 4 un total de 3/4 DIN MASA SUCCESORALA si mama 1/4.
b. Dupa tatal natural al baiatului:
mosteneste baiatul 3/4 din Masa succesorala si mama 1/4 daca la monentul decesului cei doi sunt casatoriti si ea este in viata.
c. de pe urma mamei:
3/4 din masa succesorala se imparte intre toti cei 5 copii si 1/4 revine sotului daca exista, e in viata si nu-s divortati.
d. Daca la decesul mamaei nu mai exista sot, TOATE BUNURILE EI se impart in 5 parti egale.
Din cate inteleg acum:
Tatal celor 4 fete a decedat si era casatorit cu mama deci se impart bunurile ca la punctul a.
la decesul mamei, partea ei se imparte intre TOTI CEI 5 COPII!
Fratele dvs vitreg o mosteneste doar pe mama. Mostenirile se dezbat in ordinea deceselor, intai impartiti mostenirea dupa tata,apoi partea ce ii revine mamei va poate fi vanduta sau donata cu acordul fratilor ( tututor copiilor ei)
Poate unul din frati sa doneze dreptul de mostenire altui copil cand inca mama este in viata?adica dreptul lui la acest apart sa-l cedeze altui frate.In acest moment cand noi nu am facut succesiunea dupa tata decedat (3 ani) poate face mama ceva (sa dezmosteneasca?sa doneze )cu partea ei?
..
Buna seara.Mama mea este in viata .1).Poate dezmosteni pe vreunul din copii ei?Ce act trebuie sa faca mama?Daca dupa dezmostenirea unui copil la moartea parintilor se ia in considerare acest act de dezmostenire?...
2)Copii care au dreptul la acest apartament pot renunta la mostenire ce li se cuvine la acest apartament ACUM (deci pot face actul acum pana sa moara mama)..sa renunte la mostenire in favoarea unui alt frate?Trebuie sa fie si mama de fata la acest act?