avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cauza castigata la CEDO
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cauza castigata la CEDO

Daca se castiga un dosar la CEDO, se mai poate cere redeschiderea procesului in tara ?
Cel mai recent răspuns: sorana_g , utilizator 20:41, 15 Februarie 2023
Da, exista aceasta posibilitate in functie de hotararea CEDO.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Teoretic da dar șansele de câștig sunt foarte mici aproape infime..Un procent enorm de cereri 70-80%sunt respinse ca neconforme unele pe drept motiv altele pt a nu aglomera instanta care e supra aglomerata,termenele de solutionare sunt de ani de zile etc.Avocați cu experienta la CEDO sunt foarte putini ,CEDO nu rejudeca cauze soluționate în România dacă soluția e corecta sau nu ci doar dacă au fost respectate anumite drepturi etcetc.
Eu am castigat la Cedo si doream sa stiu daca am sanse in Romania sa redeschid procesul penal


CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Teoretic da dar șansele de câștig sunt foarte mici aproape infime..Un procent enorm de cereri 70-80%sunt respinse ca neconforme unele pe drept motiv altele pt a nu aglomera instanta care e supra aglomerata,termenele de solutionare sunt de ani de zile etc.Avocați cu experienta la CEDO sunt foarte putini ,CEDO nu rejudeca cauze soluționate în România dacă soluția e corecta sau nu ci doar dacă au fost respectate anumite drepturi etcetc.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Felicitări!Sunteti.un caz fericit.Mergeti la un av specializat în penal pt a va spune ce se poate face.Depinde ce articol din Convenție a coonsttatat Curtea ca a fost încălcat etc.De curiozitate cât timp a durat pana s a soluționat cererea dvs?
Ultima modificare: Miercuri, 15 Februarie 2023
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Trebuie sa mergeți cu hotărârea CEDO la avocat pentru a fi analizată.
Fără a se examina hotărârea nu va poate spune niciun avocat nimic.

Legea română prevede posibilitatea rejudecarii dar la nivel de principiu, rejudecarea facandu-se in concret.
Nu este ceva simplu, ar fi util de știut.

Scris din București 2023

Alte discuții în legătură

Am facut o plingere la cedo pe temeiul art.6 din conventie - ... florin1960 florin1960 Am facut o plingere la CEDO pe temeiul art.6 din conventie - lipsa accesului la un proces echitabil.Cerere a fost declarata inadmisibila in procedura ... (vezi toată discuția)
Cale de atac hot definitiva TaraTara TaraTara Imi cer scuze ca va abordez, dar as dori sa ma ajutati cu o informatie juridica. Este vorba de o actiune in instanta pt. servitute trecere. Raportul de ... (vezi toată discuția)
Actiune la cedo dupa o hotararea definitiva Mihaela_Popescu Mihaela_Popescu Buna ziua, As dori daca se poate putina consiliere in urmatoarea problema: Am pierdut de curand un proces, si anume: am fost concediata de la locul de munca ... (vezi toată discuția)