Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cauza castigata la CEDO
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cauza castigata la CEDO

Daca se castiga un dosar la CEDO, se mai poate cere redeschiderea procesului in tara ?
Da, exista aceasta posibilitate in functie de hotararea CEDO.
Teoretic da dar șansele de câștig sunt foarte mici aproape infime..Un procent enorm de cereri 70-80%sunt respinse ca neconforme unele pe drept motiv altele pt a nu aglomera instanta care e supra aglomerata,termenele de solutionare sunt de ani de zile etc.Avocați cu experienta la CEDO sunt foarte putini ,CEDO nu rejudeca cauze soluționate în România dacă soluția e corecta sau nu ci doar dacă au fost respectate anumite drepturi etcetc.
Eu am castigat la Cedo si doream sa stiu daca am sanse in Romania sa redeschid procesul penal

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Teoretic da dar șansele de câștig sunt foarte mici aproape infime..Un procent enorm de cereri 70-80%sunt respinse ca neconforme unele pe drept motiv altele pt a nu aglomera instanta care e supra aglomerata,termenele de solutionare sunt de ani de zile etc.Avocați cu experienta la CEDO sunt foarte putini ,CEDO nu rejudeca cauze soluționate în România dacă soluția e corecta sau nu ci doar dacă au fost respectate anumite drepturi etcetc.

Felicitări!Sunteti.un caz fericit.Mergeti la un av specializat în penal pt a va spune ce se poate face.Depinde ce articol din Convenție a coonsttatat Curtea ca a fost încălcat etc.De curiozitate cât timp a durat pana s a soluționat cererea dvs?
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Trebuie sa mergeți cu hotărârea CEDO la avocat pentru a fi analizată.
Fără a se examina hotărârea nu va poate spune niciun avocat nimic.

Legea română prevede posibilitatea rejudecarii dar la nivel de principiu, rejudecarea facandu-se in concret.
Nu este ceva simplu, ar fi util de știut.

Scris din București 2023