Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Diplomele din EU in Romania
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Diplomele din EU in Romania

Am terminat 8 clase in Italia, am facut 3 ani sc. profesionala in meseria de prelucrator prin aschiere si CNC, acum ne-am intors in tara si m-am lovit de o problema care ma depaseste si va cer ajutorul.
Vreau sa ma angajez la o fabrica de profil dar nu pot sa ma angajeze decat ca necalificat #-o. Va rog sa ma indrumati spre ... birourile care sa-mi certifice diploma.

:help: . :bow:
exista o comisie de echivalare a studiilor
[ link extern ] /
Adresati-va Centrului Naţional de Recunoaştere şi Echivalare a Diplomelor din cadrul Ministerului Educatiei ... Calificările obţinute de cetăţenii români, cetăţenii din ţările Uniunii Europene, Spaţiului Economic European şi din Confederaţia Elveţiană în ţările terţe, care dau acces la profesiile reglementate din România, sunt recunoscute de către CNRED în vederea accesului la piaţa muncii din România.