Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Recunoaştere acte de studii superioare cetățeni ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Recunoaştere acte de studii superioare cetățeni terți pentru accesul pe piaţa forţei de muncă

Am nevoie de un model de adresa din partea angajatorului, în care se solicită eliberarea atestatului de recunoaștere în vederea obținerii autorizației de muncă . Mulțumesc!!!
Catre cine sa faceti acea solicitare?

"Ministerul Educației Naționale - prin Centrul Național de Recunoaștere și Echivalare a Diplomelor (CNRED) - evaluează și recunoaște actele de studii deținute de cetățenii Uniunii Europene, ai Spațiului Economic European și din Confederația Elvețiană, membrii de familie ai acestora, precum și beneficiari de o formă de protecție internațională, în vederea continuării studiilor în România, precum și a celor deținute de cetățenii din statele non-UE, în vederea accesului pe piața forței de muncă din România."
[ link extern ]
Da, aveți dreptate, cererea va fi adresată catre CNRED. In lista actelor necesare pentru depunere este indicat ca trebuie sa fie prezentată ,,Adresă din partea angajatorului, în care se solicită eliberarea atestatului de recunoaștere în vederea obținerii autorizației de muncă”. Am nevoie de un model de adresa . Mulțumesc