Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Mi se echivalează studile făcute in Anglia dacă ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Mi se echivalează studile făcute in Anglia dacă m-aș întoarce in România?

Buna ziua!
Am o întrebare...eu stau in Anglia de 3 ani și m-aș gândi serios sa ma întorc in România dar probleme e ca in Romania acum ar fi trebuit sa fii clasa a 8-a și pe 19 și 21 Iunie sa dau examenele de sfârșit de an și eu am făcut școala in România pana in clasa a 5-a după m-am mutat in Anglia...întrebarea mea este dacă m-aș întoarce in România ar trebuii sa intru in clasa a8-a in Septembrie și sa nu ma duc la liceu sau as putea sa ma duc la liceu din Septembrie adică in clasa a 9-a???...as putea sa dau examenele și in Septembrie sau ceva de gen??....puteți sa îmi explicați și mie va rog?!?!
Ministerul Educației Naționale - prin Centrul Național de Recunoaștere și Echivalare a Diplomelor (CNRED) - evaluează și recunoaște actele de studii deținute de cetățenii Uniunii Europene, ai Spațiului Economic European și de cei din Confederația Elvețiană, în vederea continuării studiilor în România, precum și a celor deținute de cetățenii din statele non-UE, în vederea accesului pe piața forței de muncă din România.
[ link extern ]

Detalii si aici : [ link extern ]
ChiraA a scris:

Buna ziua!
Am o întrebare...eu stau in Anglia de 3 ani și m-aș gândi serios sa ma întorc in România dar probleme e ca in Romania acum ar fi trebuit sa fii clasa a 8-a și pe 19 și 21 Iunie sa dau examenele de sfârșit de an și eu am făcut școala in România pana in clasa a 5-a după m-am mutat in Anglia...întrebarea mea este dacă m-aș întoarce in România ar trebuii sa intru in clasa a8-a in Septembrie și sa nu ma duc la liceu sau as putea sa ma duc la liceu din Septembrie adică in clasa a 9-a???...as putea sa dau examenele și in Septembrie sau ceva de gen??....puteți sa îmi explicați și mie va rog?!?!

Din cate inteleg tu esti minor/minora si nu poti pleca de la scoala fara acordul parintilor. Cat despre restul intreaba la CNRED .
~ Conținut șters la cerere ~
Nu știu