avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Mi se echivalează studile făcute in Anglia dacă ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Mi se echivalează studile făcute in Anglia dacă m-aș întoarce in România?

Buna ziua!
Am o întrebare...eu stau in Anglia de 3 ani și m-aș gândi serios sa ma întorc in România dar probleme e ca in Romania acum ar fi trebuit sa fii clasa a 8-a și pe 19 și 21 Iunie sa dau examenele de sfârșit de an și eu am făcut școala in România pana in clasa a 5-a după m-am mutat in Anglia...întrebarea mea este dacă m-aș întoarce in România ar trebuii sa intru in clasa a8-a in Septembrie și sa nu ma duc la liceu sau as putea sa ma duc la liceu din Septembrie adică in clasa a 9-a???...as putea sa dau examenele și in Septembrie sau ceva de gen??....puteți sa îmi explicați și mie va rog?!?!
Cel mai recent răspuns: Rarescostin1 , utilizator 13:45, 26 Martie 2024
Ministerul Educației Naționale - prin Centrul Național de Recunoaștere și Echivalare a Diplomelor (CNRED) - evaluează și recunoaște actele de studii deținute de cetățenii Uniunii Europene, ai Spațiului Economic European și de cei din Confederația Elvețiană, în vederea continuării studiilor în România, precum și a celor deținute de cetățenii din statele non-UE, în vederea accesului pe piața forței de muncă din România.
[ link extern ]

Detalii si aici : [ link extern ]
ChiraA a scris:

Buna ziua!
Am o întrebare...eu stau in Anglia de 3 ani și m-aș gândi serios sa ma întorc in România dar probleme e ca in Romania acum ar fi trebuit sa fii clasa a 8-a și pe 19 și 21 Iunie sa dau examenele de sfârșit de an și eu am făcut școala in România pana in clasa a 5-a după m-am mutat in Anglia...întrebarea mea este dacă m-aș întoarce in România ar trebuii sa intru in clasa a8-a in Septembrie și sa nu ma duc la liceu sau as putea sa ma duc la liceu din Septembrie adică in clasa a 9-a???...as putea sa dau examenele și in Septembrie sau ceva de gen??....puteți sa îmi explicați și mie va rog?!?!


Din cate inteleg tu esti minor/minora si nu poti pleca de la scoala fara acordul parintilor. Cat despre restul intreaba la CNRED .
~ Conținut șters la cerere ~
Nu știu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recunoaştere acte de studii superioare cetățeni terți pentru accesul pe piaţa forţei de muncă Adriana7777777 Adriana7777777 Am nevoie de un model de adresa din partea angajatorului, în care se solicită eliberarea atestatului de recunoaștere în vederea obținerii autorizației de ... (vezi toată discuția)
Echivalare studii vreau sa imi inscriu copilul la scoala in romania. ... Mama 1 Mama 1 Echivalare studii Vreau sa imi inscriu copilul la scoala in Romania. Ce acte doveditoare imi trebuiesc din Anglia unde copilul a frgventat scoala primara? E ... (vezi toată discuția)
Diplomele din eu in romania savugruicin savugruicin Am terminat 8 clase in Italia, am facut 3 ani sc. profesionala in meseria de prelucrator prin aschiere si CNC, acum ne-am intors in tara si m-am lovit de o ... (vezi toată discuția)