Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună seara ! Doi tineri se căsătoresc . El are o ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună seara ! Doi tineri se căsătoresc . El are o casă si ...

Bună seara ! Doi tineri se căsătoresc . El are o casă si mașina , ea are un apartament si mașină . În timpul căsniciei fiecare din soți vinde mașina proprie și cumpăra una nouă . Divorțează la notar . Fiecare rămâne cu imobilul avut și cu mașina . Care sunt pașii în legătură cu mașinile , care sunt bunuri comune . La notariat sunt mai multe păreri . Vă mulțumesc .
Art.340 Cod civil
Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecărui soţ:
g) bunurile, sumele de bani sau orice valori care înlocuiesc un bun propriu, precum şi bunul dobândit în schimbul acestora;