avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 205 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Dețin un apartament proprietate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Dețin un apartament proprietate personală și vreau ...

Bună ziua!Dețin un apartament proprietate personală și vreau sa ma căsătoresc, după căsătorie dacă vreau sa l vând sa mi cumpar o casă va beneficia și sotul de ea dacă este cumpărată cu banii din vânzarea apartamentului,proprietate dinaintea casatoriei?Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 09:12, 29 Septembrie 2023
Art. 340 Cod civil
Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecărui soţ:
g) bunurile, sumele de bani sau orice valori care înlocuiesc un bun propriu, precum şi bunul dobândit în schimbul acestora;

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumparare apartament doar pe numele unuia dintre soti dorinlupea dorinlupea Dupa casatorie am vandut apartamentul pe care il posedam dinaintea casatoriei. Banii au intrat in contul personal la care am acces doar eu. Acum vreau sa ... (vezi toată discuția)
Vanzare apartament eu1984 eu1984 Buna ziua Daca vand un apartament achizitionat inainte de casatorie , deci nefiind bun comun , in timpul casatoriei , venitul din vazare se considera comun ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. am un imobil + teren dobandite printr-un act de vanzare-cumparare ... CtnMihai CtnMihai Buna ziua. Am un imobil + teren dobandite printr-un act de vanzare-cumparare de la rude, inaintea casatoriei. Daca acum, in timpul casatoriei vand acest ... (vezi toată discuția)