Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Dețin un apartament proprietate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Dețin un apartament proprietate personală și vreau ...

Bună ziua!Dețin un apartament proprietate personală și vreau sa ma căsătoresc, după căsătorie dacă vreau sa l vând sa mi cumpar o casă va beneficia și sotul de ea dacă este cumpărată cu banii din vânzarea apartamentului,proprietate dinaintea casatoriei?Mulțumesc!
Art. 340 Cod civil
Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecărui soţ:
g) bunurile, sumele de bani sau orice valori care înlocuiesc un bun propriu, precum şi bunul dobândit în schimbul acestora;