Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contencios administrativ , aplicarea Legii nr. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contencios administrativ , aplicarea Legii nr. 361/2022 privind protecția avertizărilor ...

Aplicarea Legii nr. 361/2022 privind protecția avertizărilor în interes public.
[ link extern ]
Subsemnatul in calitate de funcționar public, am fost sancționat disciplinar recent pe baza unor acte de avertizare ce intra sub incidenta Legii 571/2004 si doream a ma adresa instantei nu doar in baza Legii 554/2005 ci si in baza art. 9 din Legea 571/2004.
Noua Lege nr. 361/2022 prevede urmatoarele :
Art. 32. – Aplicarea legii în timp
"Avertizările formulate și nesoluționate înainte de intrarea în vigoare a prezentei legi, rămân supuse dispozițiilor legale în vigoare la data formulării."
Art. 37. – Abrogarea dispozițiilor legale anterioare
"La data intrării în vigoare a legii, se abrogă Legea nr. 571/2004 privind protecția personalului din autoritățile publice, instituțiile publice și din alte unități care semnalează încălcări ale legii, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 1214 din 17 decembrie 2004".

Întrebarea este următoarea: pentru avertizările in interes public nesoluționate anterioare noii Legi , cererea de chemare in judecata pentru sancționarea unui avertizor de integritate se întemeiază si pe art.9 din vechea Lege conform art.32 ?
archibaldo, utilizator