Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua, Se pot recupera banii opriți în 2021 din ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua, Se pot recupera banii opriți în 2021 din pensiile ...

Bună ziua,
Se pot recupera banii opriți în 2022 din pensiile mai mari de 4000 lei pt. CASS?
Ce trebuie făcut? Mulțumesc.
Manuela Rășină, administrator
Trebuie vazut ce va decide parlamentul. Decizia CC contesta aprobarea prin OUG a taxarii, impozitarii. Constitutia mentioneaza posibilitatea modificarii prin lege nu prin OUG.
Si daca Parlamentul nu spune nimic.Nu are nici un interes ,precum si Guvernul.Nu se poate actiona in instanta ?
Problema este ca pana cand nu se publica in Monitorul Oficial nu se poate face nimic.

Art. 147 – Deciziile Curţii Constituţionale Constituţia României)

(1) Dispoziţiile din legile şi ordonanţele în vigoare, precum şi cele din regulamente, constatate ca fiind neconstituţionale, îşi încetează efectele juridice la 45 de zile de la publicarea deciziei Curţii Constituţionale dacă, în acest interval, Parlamentul sau Guvernul, după caz, nu pun de acord prevederile neconstituţionale cu dispoziţiile Constituţiei. Pe durata acestui termen, dispoziţiile constatate ca fiind neconstituţionale sunt suspendate de drept.
.
4) Deciziile Curţii Constituţionale se publică în Monitorul Oficial al României. De la data publicării, deciziile sunt general obligatorii şi au putere numai pentru viitor.
Guvernul are tot interesul “ sa faca ceva “ , pentru ca , daca nu se adopta in Parlament o lege care sa instituie contributia pensionarilor la sistemul de sanatate , dispare o suma importanta din bugetul pe 2023 , si asta nu si-o pot permite . Dar chiar si asa , eu cred ( neavand nici un fel de pregatire juridica ) ca oricum contributiile platite pana acum nu se pot recupera in nici un fel . Actul normativ declarat neconstitutional prin decizia CC nu devine asa ( neconstitutional ) de la aparitia lui - ceea ce ar permite recuperarea sumelor retinute nelegal . De aici cred eu textul art 147(4) : “...De la data publicarii , deciziile sunt general obligatorii si au putere numai pentru viitor “ . Altminteri , o lege aplicata ani de zile , careia i s-a invocat neconstitutionalitatea la un anume moment , dar care a stat la baza a nenumarate hotarari date de instante , ar genera un val de noi procese care sa le anuleze pe cele anterioare , un adevarat haos . Deci , de la data publicarii , contributii la sanatate nu se mai pot retine in baza OUG . Pana la data publicarii deciziei , acestea au fost retinute absolut legal , prin urmare nu sunt motive legale pentru a fi restituite celor carora li s-au retinut . Eu asa vad situatia , nu exclud deloc ca s-ar putea sa gresesc .
CHKa, utilizator
Actionati in instanta, doamna! Daca o facem toti, vom face presiune asupra guvernului sa restituie CASS retinut ilegal. Nu o sa le convina daca cei 200 de mii de pensionari ii vor da in judecata ca vor avea de platit mai mul decat daca restituie CASS. Vor fi blocate instantele, iar, in plus, vor avea de platit cheltuielile de judecata si dobanzile aferente.

Sanda Nicolăescu 52 a scris:

Bună ziua,
Se pot recupera banii opriți în 2022 din pensiile mai mari de 4000 lei pt. CASS?
Ce trebuie făcut? Mulțumesc.

raser, utilizator