Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Am contestat o amenda de parcare pe care am si ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Am contestat o amenda de parcare pe care am si achitat-o. Instanta ...

Am contestat o amenda de parcare pe care am si achitat-o. Instanta a admis inlocuirera amenzii cu avertisment dar nu a admis restituirea amenzii ca fiind inadmisibil. Vreau sa fac apel si cum trebuie sa cer in acesta?
Bună ziua,

Ca regulă, cererea de apel ar trebui să aibă următoarea formulare - desființarea în parte a hotărârii primei instanțe, cu admiterea plângerii contravenționale, în sensul înlocuirii sancțiunii principale a amenzii cu sancțiunea principală a avertismentului și cu restituirea sumei achitate cu titlu de amendă.

Cu toate acestea, formularea depinde și de particularități ale speței.

De asemenea, mai sus este doar cererea de apel pe scurt, se impune a fi motivată.

De menționat este și faptul că achitarea amenzii trebuia dovedită prin atașarea la dosarul cauzei a înscrisului doveditor.
Cabinet de Avocat Pavel Mihai Daniel , Avocat
Nu apelul e solutia,chiar daca il formulați e tot degeaba.Cu sentința de la fond legalizata solicitați restituirea amenzii la taxe și impozite locale unde a fost achitata.Dreptul.asta presupune mai mult decât modele ,întrebări pe google și autoreprezentare...
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Multumesc
Va multumesc, astept sentinta definitiva pentru a actiona.
In ce sens sa actionati? Apel nu aveti de ce sa faceti.