avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Am contestat o amenda de parcare pe care am si ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Am contestat o amenda de parcare pe care am si achitat-o. Instanta ...

Am contestat o amenda de parcare pe care am si achitat-o. Instanta a admis inlocuirera amenzii cu avertisment dar nu a admis restituirea amenzii ca fiind inadmisibil. Vreau sa fac apel si cum trebuie sa cer in acesta?
Cel mai recent răspuns: Livius Laslau , Consilier juridic 00:22, 27 Ianuarie 2023
OG 2/2001 stabileste ca sanctiunile contraventionale principale sunt:
a) avertismentul;
b) amenda contraventionala;
c) obligarea contravenientului la prestarea unei activitati in folosul comunitatii;
d) inchisoarea contraventionala,
Se mai spune in ordonanta ca se aplica doar una! Adica nu poti primi si avertisment si amenda.
Instanta a inlocuit amenda cu avertismentul.
Problema e ca Romania e plina de voevodate si cnezate, fiecare interpretand legea cum vrea!
Logic si de bun simt ar fi ca dupa ce ati investit hotararea sa va adresati UAT-ului care a incasat banii cerand-i restituirea lor.
Buna seara,
Dacă ați depus la dosarul cauzei dovada achitării amenzii, solicitați instanței să completeze dispozitivul sentinței în sensul obligării intimatei la restituirea sumei pe care ați achitat-o. Bănuiesc că asta ați solicitat și în petit. In lipsa unei motivări complete, nu veți recupera banii, chiar daca practic, înlocuirea amenzii cu avertisment presupune restituirea banilor. Birocrația din Romania.
Succes și numai de bine!
Ultima modificare: Vineri, 27 Ianuarie 2023
Livius Laslau, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum recuperez amenda contraventionala platita? doberv doberv daca inaintez contestatie impotriva unui p-v de contraventie dar ca sa fiu sigur platesc si amenda (ca sa platesc jumatate) trebuie sa cer restituirea prin ... (vezi toată discuția)
Hotarare judecatoreasca LaurVLM LaurVLM Buna ziua, In urma unui proces deschis impotriva DGPMB-BRIGADA RUTIERA-SERVICIUL SUPRAVEGHERE RUTIERA, am primit urmatoarea solutie : \"Tip solutie: Admite ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. am avut un control la firma de la politia locala si ... gyandy gyandy Buna ziua. Am avut un control la firma de la Politia Locala si am primit o amenda de 2000 ron,pentru care am achitat 50% in termen si pentru ca era o amenda ... (vezi toată discuția)