Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Am contestat o amenda de parcare pe care am si ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Am contestat o amenda de parcare pe care am si achitat-o. Instanta ...

Am contestat o amenda de parcare pe care am si achitat-o. Instanta a admis inlocuirera amenzii cu avertisment dar nu a admis restituirea amenzii ca fiind inadmisibil. Vreau sa fac apel si cum trebuie sa cer in acesta?
OG 2/2001 stabileste ca sanctiunile contraventionale principale sunt:
a) avertismentul;
b) amenda contraventionala;
c) obligarea contravenientului la prestarea unei activitati in folosul comunitatii;
d) inchisoarea contraventionala,
Se mai spune in ordonanta ca se aplica doar una! Adica nu poti primi si avertisment si amenda.
Instanta a inlocuit amenda cu avertismentul.
Problema e ca Romania e plina de voevodate si cnezate, fiecare interpretand legea cum vrea!
Logic si de bun simt ar fi ca dupa ce ati investit hotararea sa va adresati UAT-ului care a incasat banii cerand-i restituirea lor.
Buna seara,
Dacă ați depus la dosarul cauzei dovada achitării amenzii, solicitați instanței să completeze dispozitivul sentinței în sensul obligării intimatei la restituirea sumei pe care ați achitat-o. Bănuiesc că asta ați solicitat și în petit. In lipsa unei motivări complete, nu veți recupera banii, chiar daca practic, înlocuirea amenzii cu avertisment presupune restituirea banilor. Birocrația din Romania.
Succes și numai de bine!
Livius Laslau, Consilier juridic