Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara, Inainte de casatorie, acum aproape 10 ani, ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara, Inainte de casatorie, acum aproape 10 ani, am strans ...

Buna seara,
Inainte de casatorie, acum aproape 10 ani, am strans o suma frumusica de bani din munca in strainatate. I.am tinut cash pana anul trecut cand i.am depus la banca sub forma de depozit.
Am ajuns la divort si partenerul vrea jumatate din acei bani. Nu este corect ca el sa dispună de acei bani de dinainte de casatorie si vreau sa stiu daca exista vreo metoda prin care sa ii pot proteja. Ghinionul meu este ca nu pot demonstra provenienta banilor.
Avem un copil de 4 ani. Pot lua ceva pe numele lui sau cum sa procedez?
Multumesc
Daca nu puteti dovedi ca suma e stransa inainte de casatorie, va trebui sa impartiti banii.
Dovada la partaj se poate face cu orice proba,martori,acte,interogatoriu etc.In caz de proces discutați cu un avocat pt a va reprezenta..Ar fi bine dacă pregătiți din timp acte, dovada ca ați lucrat în străinătate sau măcar ca ați locuit,martori etcetc.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
E simplu transferati banii intr un cont pe cineva de incredere, mama tata frate sora.
Daca cel de langa dvs crede ca poate lua ceva din munca dvs sa va dea in judecata si sa demonstreze ca in cei 10 ani el/ea a produc macar jumatate din suma si ca a pus o deoparte cu dvs si ca dvs doar i ati furat.
Sa dovedeasca ca a produs ea banii,
Problema se pune invers, calitatea de bun comun, nu trebuie dovedita.
Va mulțumesc tuturor pentru răspunsuri.
Mai am o intrebare.
Daca parintii mei mi-ar dona un bun (garaj, apartament, teren, etc), apoi eu as "vinde" acel bun unor prieteni, banii obtinuti ar intra la partaj? Sau se considera bun propriu?
Va mulțumesc anticipat!