avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 373 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum se calculeaza termenul de 10 zile de la data ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum se calculeaza termenul de 10 zile de la data comunicarii ...

Cum se calculeaza termenul de 10 zile de la data comunicarii avand in vedere ca stampila postei (data primirii) este 22 Decemberie 2022 iar termenul este de 10 zile.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Frigioiu52 , utilizator 16:58, 3 Ianuarie 2023
Art 181 "când termenul se socoteşte pe zile, nu intră în calcul ziua de la care începe să curgă termenul, nici ziua când acesta se împlineşte;
Când ultima zi a unui termen cade într-o zi nelucrătoare, termenul se prelungeşte până în prima zi lucrătoare care urmează."

Deci numaratoarea incepe de pe 23, iar a 10-a zi e pe 1, cum 1 si 2 sunt nelucratoare, e azi si xum nu se tine cont de Iua in care termenul se implineste, maine e ultima zi in care puteti depune.
Ultima modificare: Marți, 3 Ianuarie 2023
gi-jane2, moderator
Bună ziua.

Astăzi s-ar împlini termenul.

Cu stimă,
av. Hulea Ionuț-Marius
Multumesc mult pentru raspuns.
art. 181 Cod Procedură Civilă: „Când ultima zi a unui termen cade într-o zi nelucrătoare, termenul se prelungeşte până în prima zi lucrătoare care urmează.” (alin. 2).
„când termenul se socoteşte pe zile, nu intră în calcul ziua de la care începe să curgă termenul, nici ziua când acesta se împlineşte;” (alin. 1 pct. 2).

Termenul s-a împlinit pe 01.01., însă acesta a fost prelungit până astăzi, 03.01.2023. Interpretați textele de lege în mod greșit și oferiți un sfat juridic incorect.

gi-jane2 a scris:

Art 181 "când termenul se socoteşte pe zile, nu intră în calcul ziua de la care începe să curgă termenul, nici ziua când acesta se împlineşte;
Când ultima zi a unui termen cade într-o zi nelucrătoare, termenul se prelungeşte până în prima zi lucrătoare care urmează."

Deci numaratoarea incepe de pe 23, iar a 10-a zi e pe 1, cum 1 si 2 sunt nelucratoare, e azi si xum nu se tine cont de Iua in care termenul se implineste, maine e ultima zi in care puteti depune.

Multumesc pentru raspuns. Sa inteleg ca prima zi lucratoare dupa indeplininirea celor 10 zile se exclude ?
Multumesc

Alte discuții în legătură

Termen 10 zile raspuns intampinare allview777 allview777 Buna. In data de 27.05.2015 am primit o adresa prin care Tribunalul mentioneaza ca in 10 zile trebuie sa raspund la Intampinare! Acesta data cade in ziua de ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza termenul de 10 zile de depunere la instanta a unui raspuns? cristiannegru cristiannegru - la data de 03.06.2014 am primit de la instanta o Comunicare a unei Intampinari in care mi se spune ca trebuie sa formulez un Raspuns in Termen de 10 ... (vezi toată discuția)
Apelul - în litigiul de muncă/ apelul trebuie să fie conceput, semnat şi depus de un avocat ? viktorV viktorV Bună ziua! Am următoarele întrebări : 1)În litigiul de muncă declarat în calitate de salariat neplătit de angajatorul meu, în data de 23.09.2013 - ... (vezi toată discuția)