avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 622 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Am un srl cu activitate cod CAEN 4711 și am contract ...
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Am un srl cu activitate cod CAEN 4711 și am contract de participatiune ...

Am un srl cu activitate cod CAEN 4711 și am contract de participatiune 50% cu o firmă cu obiect de activitate jocuri de noroc să amplaseze câteva aparate în spațiul meu. Ponderea încasărilor este din activitatea de comerț. Am salariați și plătesc 1% impozit pe venit. Întrebarea e dacă de la 1 ianuarie 2023, voi plăti 16% impozit pe profit sau rămân cu imp.pe venit de 1%? Nu am licentă si nici nu plătesc taxa pe aparate. Aceste cheltuieli le suportă firma proprietara de aparate se scad din incasari si restul se imparte 50 si 50. Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: magiccom , utilizator 14:39, 10 Ianuarie 2023
In ce baza incasati sumele respective, ce contract aveti cu ei.
Scuze nu am citit cu atentie intrebarea, dupa parerea mea trebuie sa treceti la impozit pe profit dar puneti intrebarea asta si ANAF-ului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de asociere in participatiune editnyulas editnyulas O entitate ce detine licenta de organizare a jocurilor de noroc (societatea A) doreste sa incheie un contract de asociere in participatiune cu o alta entitate ... (vezi toată discuția)
Microintreprindere horeca + jocuri de noroc Ana Muntianu Ana Muntianu Firma isi desfasoara activitatea in domeniul HORECA (CAEN 5610 - Restaurante). Pana la 31.12.2022 a fost microintreprindere. Incepand cu 01.01.2023 este ... (vezi toată discuția)
Ce fel de impozit platesc? maria51 maria51 am cifra de afaceri pina in 500000 euro,desfasor activitate caen 5630,am un contract in participatiune jocuri de noroc -platesc un sigur impozit profit,venit ... (vezi toată discuția)