Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Microintreprindere HORECA + jocuri de noroc
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Microintreprindere HORECA + jocuri de noroc

Firma isi desfasoara activitatea in domeniul HORECA (CAEN 5610 - Restaurante).

Pana la 31.12.2022 a fost microintreprindere.

Incepand cu 01.01.2023 este tot microintreprindere (indeplineste toate conditiile de la art. 47 alin. 1 si alin. 2).

In afara veniturilor provenite din HORECA, firma obtine venituri dintr-o asociere in participatiune.

Veniturile din asocierea in participatiune provin din jocuri de noroc.

Conform art. 47 alin. 5, pentru aceste venituri din jocuri de noroc trebuie sa se aplice sistemul de declarare si plata a impozitului pe profit?

Cu alte cuvinte, va fi o impunere mixta, adica pentru veniturile din HORECA se aplica impozitul pe veniturile microintreprinderilor si pentru veniturile din jocuri de noroc se aplica impozitul pe profit?

Daca este asa cum se completeaza declaratia 700?

Daca nu este asa ce fel de impozit va aplica firma incepand cu 01.01.2023?
Ana Muntianu, Consultant fiscal