Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... statutul feroviarului Buna ziua, Drepturile banesti ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

statutul feroviarului Buna ziua, Drepturile banesti cuprinse ...

statutul feroviarului
Buna ziua,
Drepturile banesti cuprinse prin Legea 195/2020 privind statutul personalului feroviar se acorda obligatoriu sau in functie de buget?
Multumesc frumos!
Sunt drepturi care se acorda obligatoriu.
Dar, pentru unele drepturi mentionate in Legea 195/2020 privind statutul personalului feroviar exista sintagma ,, in conditiile legii" , pentru altele nu exista. Care ar fi diferenta? Angajatorul este obligat la toate?
Multumesc!
Postati drepturile la care va referiti ... legislatia este stufoasa si nu avem de unde sa le cunoastem pe toate.
+ Capitolul III Drepturile personalului feroviar
Capitolul IV Obligațiile personalului feroviar
Articolul 14
Personalul feroviar are următoarele obligații:
a) să îndeplinească la timp și corect obligațiile de serviciu stabilite prin fișa postului;
b) să nu lase fără supraveghere, în timpul programului de lucru, mijloacele de transport, mașinile și instalațiile în funcțiune, să le predea sau să le asigure în mod corespunzător, la terminarea programului de lucru;
c) la terminarea programului de lucru, să nu părăsească locul de muncă cu activitate continuă până la sosirea schimbului, iar în caz de neprezentare a acestuia, are obligația de a anunța șeful ierarhic despre acest fapt, pentru a se lua măsurile necesare asigurării continuității activității;
d) să respecte regulile de acces în unitate, normele de securitate și sănătate în muncă și să participe la preîntâmpinarea accidentelor de muncă;
e) să respecte normele în domeniul situațiilor de urgență;
f) să se prezinte la examenele medicale, psihologice și profesionale periodice în cazurile și în condițiile stabilite prin reglementările și ordinele interne;
g) să acționeze pentru preîntâmpinarea și înlăturarea oricăror fapte ce ar pune în pericol siguranța circulației;
h) să aplice normele privitoare la exploatarea, întreținerea și repararea infrastructurii feroviare și a mijloacelor de transport pe calea ferată;
i) să respecte dispozițiile și reglementările cu privire la folosirea uniformei de serviciu, a mijloacelor și echipamentelor de protecție a muncii care le sunt încredințate;
j) să respecte dispozițiile prevăzute de lege, reglementările specifice activității feroviare, contractul colectiv de muncă, contractul individual de muncă și regulamentul intern;
k) în situații de calamități, catastrofe ori alte asemenea evenimente, să se prezinte necondiționat la locul de muncă la solicitarea șefului ierarhic;
l) să apere autoritatea, interesele și patrimoniul unităților cu specific feroviar;
m) să participe la programele de formare profesională și de specialitate organizate de angajator;
n) să mențină ordinea și curățenia la locul de muncă;
o) să îl înștiințeze de îndată pe șeful ierarhic despre existența unor nereguli, abateri, greutăți sau lipsuri în activitatea de la locul de muncă, de natură să aducă prejudicii sau să afecteze siguranța circulației feroviare și să propună măsuri pentru prevenirea unor asemenea situații.
Ati postat obligatiile , nu drepturile ...!?