Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua! Sunt salariat in cadrul unei primarii de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua! Sunt salariat in cadrul unei primarii de comuna, incadrata ...

Buna ziua!
Sunt salariat in cadrul unei primarii de comuna, incadrata in grad profesional consilier superior, gradatia 5. Am stabilit inca de la aparitia legii nr.153/2017, un coeficient in functie de care mi s-a calculat salariul anual, adica inmultirea acestuia cu salariul minim brut pe tara garantat in plata.
Anul acesta, care este baza legala de calcul a salariului? L 153/2017? sau OUG 168/2022? Cum se procedeaza in cazul in care se depaseste indemnizatia viceprimarului? Se poate scadea coeficientul in asa fel incat sa nu depasim acest nivel?
olgutamadalina, utilizator
OUG 168/2022 se aplica.
Cornel Vasile, Consilier juridic